Zobacz jak oszuści przerabiają stare opony aby wyglądały na nowe. Nie daj się nabrać kupując zimówki!

Nie daj się nabrać kupując opony na zimę. Możesz kupić bardzo stare nieużyteczne już opony, które jednak będą wyglądać praktycznie jak nowe. Wszystko dzięki sprytnemu sposobowi oszustów, którzy je odnawiają. Takie opony są niebezpieczne, dlatego oprócz oględzin wizualny zawsze sprawdzajmy ile opona ma lat.

Jak sprawdzić ile opona ma lat?

Odczytanie wieku opony jest bardzo proste. Wystarczy tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę. Musimy odczytać kod informacyjny znajdujący się na boku opony. Na początku zazwyczaj znajdziemy trzy litery – DOT, ale nie zawsze. Następnie znajdziemy kolejne litery oznaczające pańśtwo, informacje konstrukcyjne itd. Na końcu natomiast znajdą się cztery cyfry, które nas najbardziej interesują.

podrogach.pl

podrogach.pl

Jeśli będzie to przykładowo 2108 to opona powstała w 21 tygodniu 2008 roku. Jeśli znajdziemy trzy cyfry to tak naprawdę oponę można wyrzucić, bo oznacza to, że została wyprodukowana przez 2000 rokiem. Np. 208 oznacza 20 tydzień 1998 roku. Warto pamiętać, że opony mogą być bezpiecznie używana przez 5, czasami 8 lat. Wszystkie starsze opony mogą być już niebezpieczne dla naszego życia.

Zobaczcie na filmiku poniżej jak oszuści odnawiają opony i jakie są efekty.