Znamy już nowe obostrzenia. Wiemy też co z Wielkanocą.

Lifestyle Data publikacji: 25 marca 2021

Dzisiaj (25 marca) o godzinie 11:00 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Adama Niedzielskiego. Dowiadujemy się z niej, jakie obostrzenia wchodzą w życie w najbliższym czasie oraz jak będzie wyglądała Wielkanoc. Nowe obostrzenia wchodzą w życie od soboty (27 marca) do 9 kwietnia..

Obecna sytuacja podyktowana jest wzrostem zakażeń COVID-19 w Polsce. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia zakomunikowało 29 978 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwie śląskim, mazowieckim oraz wielkopolskim.

Dzisiaj natomiast Ministerstwo Zdrowia podało liczbę 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Znów przodują województwa śląskie, mazowieckie oraz wielkopolskie. Jednocześnie MZ informuje, że w ciągu doby wykonano 102,5 tys. testów na koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki informuje, że na tę chwilę zajętych jest ponad 70% łóżek oraz respiratorów. Dzisiejszy wynik jest rekordowy. Jesteśmy o krok od przeciążenia systemu zdrowia i rząd będzie robił wszystko, aby uniknąć scenariusza, w którym nie będzie można pomagać chorym. Jednocześnie podkreśla on, że pracownicy ochrony zdrowia pracują nieustannie, jednak problemem są braki kadrowe.

Premier informuje również, że rząd stara się zwiększyć dostępność szczepionek. Obecnie ponad 5 mln osób jest zaszczepionych, a jesteśmy w stanie szczepić 10 mln osób miesięcznie. Wąskim gardłem są jednak ograniczone dostawy – rząd działa na rzecz wymuszenia szybszych dostaw.

Premier podkreśla, że wszystkie trudne decyzje, które zostaną podjęte są konieczne. Trzeba opanować trzecią falę, a stawką działań jest ratowanie życia obywateli.

Minister Adam Niedzielski powiedział, że nie ma wątpliwości, że trzecia fala będzie większa niż druga fala koronawirusa, którą przeżyliśmy jesień. Ewolucja wirusa i mutacja brytyjska działa w kierunku większej ilości zakażeń i hospitalizacji.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie od soboty

Zasady obowiązują przez najbliższe dwa tygodnie. Wszystkie regulacje, które do tej pory obowiązywały obowiązują nadal.

Handel

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o pow. powyżej 2 tys. m2 zostaną zamknięte. Dotyczy to handlu detalicznego. Hurtownie, składy budowlane będą dostępne, aby zachować płynność sektora budowlanego. Galerie i sklepy pozostają zamknięte.

W placówkach handlowych i innych punktach jak np. poczta, będzie stosowane ograniczenie 1 osoba na 15 m2 (przy sklepach do 100m2). Sklepy powyżej 100 m2 1 osoba na 20 m2. To samo podejście stosowane będzie w miejscach kultu religijnego. Wchodzi nowy limit osób czyli 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu minimum 1.5 m odległości.

Fot. Kancelaria Premiera

Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne

Do 9 kwietnia wszystkie te miejsca zostają zamknięte i dopiero po 9 kwietnia będą mogły zostać ewentualnie otwarte.

Żłobki i przedszkola

Żłobki i przedszkola zostają zamknięte do 9 kwietnia. Z wyjątkiem opieki dla dzieci medyków i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych.

Sport

Do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie dla sportu zawodowego.

Jak będzie wyglądała Wielkanoc w tym roku?

Premier Mateusz Morawiecki apeluje byśmy spędzili je w wąskim gronie – wyłącznie najbliższej rodziny. Święta spędzamy w gronie domowników uwzględniając zasady bezpieczeństwa – podkreśla Adam Niedzielski.

Fot. Kancelaria Premiera

Praca zdalna

Minister Zdrowia Adam Niedzielski rekomenduje, że wszędzie gdzie jest to możliwe, należy przejść na pracę zdalną.

Podobne artykuły