Jak znaleźć usterkę w lampkach choinkowych czyli jak naprawić lampki choinkowe

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 29 listopada 2016 / Aktualizacja: 2022-03-28

2016-11-29_222253

Zastanawiasz się jak znaleźć usterkę w lampkach choinkowych? Nie jest to takie trudne i możemy jeszcze uratować nasz świąteczny łańcuch dzięki czemu posłuży nam przynajmniej kolejne święta. Jest to oczywista oszczędność dla domowego budżetu i wieczna chwała dla złotej rączki, która to zrobiła :)

Jak znaleźć usterkę w lampkach choinkowych

Jak naprawić przewód od lampek choinkowych? To właśnie wykrycie tej przerwy sprawia, że jesteśmy w stanie naprawić cały łańcuch. Gdy część łańcucha się nie świeci lub nie świeci się on w całości może to oznaczać, że gdzieś przewód nie styka i prąd nie płynie dalej, a to natomiast oznacza, że lampki nie posiadają zasilania.

Najczęściej jest tak, że gdy jedna żarówka się przepali obwód zostaje przerwany i zgasną wszystkie żaróweczki na łańcuchu. Wtedy najłatwiej jest wziąć sprawną żarówkę z innego łańcucha i następnie po kolei zaczynać ją podmieniać. W końcu trafimy na przepaloną żaróweczkę i cały łańcuch znów rozświetli się światłem.

Jak naprawić łańcuch choinkowy?

Nie musimy jednak za każdym razem wyciągać żarówek po kolei aby trafić na tą przepaloną. Jeśli mamy multimetr możemy sobie to trochę ułatwić. Wystarczy podłączyć łańcuch do prądu i wyjąć pierwszą oraz ostatnią żarówkę i sprawdzić multimetrem czy jest zasilanie i ma 230V.

untitled-1

Jeśli wszystko jest ok zaczynamy szukać lampki, która stanowi przerwę w obwodzie. Wyciągamy wtyczkę z gniazdka i przestawiamy miernik w detekcję obwodu. Wyjmujemy dowolną żarówkę ze środka i sprawdzamy czy obwód jest zamknięty.

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Jeśli usłyszymy sygnał dźwiękowy lub zobaczymy wartości na wyświetlaczu to znaczy, że w tym obwodzie żadna żarówka nie jest przepalona. Prawy odcinek jest ok więc wkładamy ostatnią żarówkę, i teraz ponownie sprawdzamy odcinek od środkowej żarówki i początku. Jeśli nie ma sygnału to oznacza, że w tej części łańcucha obwód jest przerwany. Teraz możemy sobie skrócić dystans znowu o połowę aby jeszcze bardziej przybliżyć się do żarówki, która jest uszkodzona. Jeśli sygnał usłyszymy to oznacza, że spalona jest żarówka między środkową i tą, którą teraz podłączyliśmy. Prawda, że proste? :)

Jak znaleźć przepaloną żarówkę LED w lampkach choinkowych

Żarówka zbudowana jest tak, że prąd przepływa przez nią w obie strony, jednak nie dotyczy to żarówek LED. W nich prąd płynie jedynie w jednym kierunku.

Aby sprawdzić czy w łańcuchu LED przewód jest sprawny i prąd dochodzi do lampek trzeba go lekko przeciąć aby móc sprawdzić przepływ napięcia. Robimy to omijając dane odcinki wcześniej przygotowanym kabelkiem. Wskaże nam on odcinek, na którym prąd nie przechodzi dalej i można go wyciąć i zlutować ponownie cały łańcuch. Po takiej czynności przewód należy ponownie zaizolować. Wtedy reszta łańcucha zacznie świecić. Jak to zrobić zobaczycie na filmiku poniżej. Jest to jednak bardzo prosta metoda i trzeba zachować wszelkie względy bezpieczeństwa aby nie zostać porażonym prądem. Pozwala jednak w domowych warunkach naprawić łańcuch led. Teraz już wiesz również jak naprawić lampki choinkowe LED.

Podobne artykuły