Zmieniła się ustawa – korytarz życia i jazda na suwak to teraz obowiązek!

Motoryzacja Data publikacji: 08 listopada 2019

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prezydent Andrzej Duda podpisał 5 listopada 2019 roku przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Wprowadził tym samym przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Warto jednak zacząć korzystać z nich już dziś. Tym bardziej, że to chroni nasze zdrowie i życie!

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia to metoda ustawiania pojazdów w ten sposób by umożliwić służbom ratunkowym przejazd do miejsca wypadku. Niestety mało kierowców z tego korzysta i o tym wie. Widać to zwłaszcza podczas korków na drogach ekspresowych czy autostradach. Zasada jest bardzo prosta. Auta powinny ustawić się przy swojej prawej oraz lewej krawędzi jezdni tak by między nimi stworzył się korytarz życia umożliwiający swobodny przejazd samochodom uprzywilejowanym. Dokładnie obrazuje to grafika przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Auta ze skrajnie lewego pasa zjeżdżają do lewej strony, wszystkie inne do prawej.

fot. GDDKiA / Facebook

Czym jest jazda na suwak

Jazda na suwak pomaga nam tak naprawdę rozładować korek i utrzymać płynność ruchu. Niestety w przypadku korków na drogach Polacy nadal sobie nie radzą. Dlatego jazda na suwak stała się obowiązkiem. Zasada jest bardzo prosta. Dojeżdżamy do końca pasa ruchu, na którym się znajdujemy, a na nim auta z obu pasów ruchu jadą na zmianę. Raz jeden z prawego pasa, raz jeden z lewego. W przypadku trzech pasów ruchu najpierw wjeżdża auto z prawego pasa ruchu, następnie auto z lewego, a na koniec auto ze środkowego. Tę zasadę obrazu również grafika przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Dlatego warto się z nimi oswoić i zacząć już wdrażać je w życie.

Podobne artykuły