11 grudnia 2014

Zastosowania kwasku cytrynowego podczas świątecznych porządków

Kwasek cytrynowy to coś co warto mieć w swojej kuchni. Ciekawostką jest to, że występuje on w niewielkich ilościach w każdym organizmie żywym i wspomaga metabolizm węglowodanów. W przemyśle otrzymuje się go głównie przez fermentację cytrynową, ale można go uzyskiwać syntetycznie. Stosuje się go jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz w produktach spożywczych. W naszym domu jednak możemy wykorzystać go na wiele innych sposobów i dzisiaj podpowiemy Wam jak.

Zastosowanie kwasu cytrynowego

Kwasek cytrynowy do usuwania kamienia

Kwasek cytrynowy bardzo dobrze usuwa kamień dlatego możemy wykorzystać go do odkamieniania wielu urządzeń. Możemy np. trzy łyżki kwasku cytrynowego wrzucić do pralki lub zmywarki podczas pracy aby oczyścić urządzenia te z kamienia. Możemy też tak samo odkamienić czajnik, wystarczy zagotować w nim wodę z kwaskiem cytrynowym, albo ekspres. Wystarczy rozpuścić kwasek w wodzie i nalać do podajnika wody, a następnie ustawić ekspres na funkcję podawania wrzątku :)

Czyszczenie stali nierdzewnej za pomocą kwasku cytrynowego

W naszych domach znajdziemy wiele rzeczy ze stali nierdzewnej, a wszystkie je możemy wyczyścić roztworem kwasku cytrynowego, który usunie osady z kamienia, mydła czy inne zabrudzenia. Wystarczy 2 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuścić w 200ml ciepłej wody i przelać do butelki z atomizerem. Nie pozostawiajcie tylko kwasku zbyt długo na metalu.

Czyszczenie wanny oraz umywalki

Napełnij wannę lub umywalkę ciepłą wodą i dodaj 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego. Wyszoruj naczynie i spłucz dobrze wodą. Czysto i naturalnie :)

Czyszczenie toalety

Do ciepłego octu dodaj 3 łyżeczki kwasku cytrynowego i wymieszaj. Zawartość wlej do toalety i pozostaw na kilka minut. Przetrzyj szczotką do toalety i spłucz wodę. Gotowe, toaleta czysta. Osady umyte :)

Czyszczenie srebra

Namocz sztućce w roztworze 150 ml wody i 1 łyżeczki kwasku cytrynowego. Po paru minutach wyjmij i wytrzyj do sucha miękką ściereczką. Wypoleruj sztućce i gotowe :)

stylowi_pl_diy-zrob-to-sam_25382608