Te żarówki to realne zagrożenie dla Twojego zdrowia!

Zdrowie Data publikacji: 20 grudnia 2016

Energooszczędne żarówki stały się standardem. Pamiętam falę oburzenia gdy ogłoszono, że standardowe żarówki będą powoli wycofywane z produkcji, a 100W ma nie być w ogóle. Dzisiaj jednak da się je nadal kupić, ale nie ma ich tak dużo i są też trochę zdrowsze. Za to marketing zrobił swoje i żarówki energooszczędne zaczęły królować w naszych domach.

Okazuje się jednak, że mogą one mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie gdy się zbiją wydzielają się z nich toksyczne substancje, które mogą nam zagrażać. Zawsze powinno się wtedy zrobić przeciąg i wyjść z mieszkania, a resztki zebrać po powrocie. Czy to nie mówi samo za siebie?

Fenol to jedna z trujących substancji, którą znajdziemy w żarówce. Jest bezbarwna, ale powoduje podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych. W bliskim kontakcie może nawet powodować oparzenia, a przy niezachowaniu dostatecznej ostrożności zatrucie organizmu. Trzeba być szczególnie ostrożnym w pomieszczeniach zamkniętych gdy żarówka się zbije. Jeśli miała ona kontakt ze skórą należy niezwłocznie ją przemyć i udać się do lekarza –  nie czekajcie na objawy!

Rtęć również obecna jest w żarówkach energooszczędnych. Wyeliminowano z rynku termometry rtęciowe, ale jakoś ich obecność w żarówkach nikogo nie przeraziła. Rtęć jest neurotoksyczna i może być bardzo szkodliwa dla mózgu, wątroby i nerek, a także atakuje układ immunologiczny. Gdy żarówka się zbije staje się ona realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Naftalen to bezbarwny kryształ. Jest nie tylko szkodliwy, ale też bardzo niebezpieczny dla środowiska. Powoduje intensywne podrażnienia, a jego wdychanie bóle głowy. Potwierdzono, że ma również wpływ na rozwój chorób nowotworowych. Gdy żarówka się rozbije naftalenu nawet nie zobaczymy.

Żarówki energooszczędne mogą być rakotwórcze

Już od momentu gdy pojawiły się na rynku odezwały się głosy, że mogą być rakotwórcze. Substancje w niej zawarte odpowiadają za jej świecenie. Są dużo bardziej skomplikowane od tradycyjnych żarówek. Niektóre z nich emitują również promenowanie UV co oznacza, że nasza skóra ma kontakt z takim „małym słońcem”, a dobrze wiemy, że promienie UV powodują nowotwory skóry.

Musisz pamiętać, że tych żarówek nie należy wyrzucać do śmieci, a trzeba je oddać do specjalnych punktów lub wrzucić do specjalnych kontenerów, które znajdziemy często np. w niektórych sklepach elektronicznych. Inaczej będą one szkodzić środowisku.

Źródło artykułu: http://www.gutfuerdich.co/gefaehrliche-gluehbirnen/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły