Jak zapobiec parowaniu szyb w aucie

Motoryzacja Porady Data publikacji: 29 września 2017

Ja zapobiec parowaniu szyby w samochodzie? To temat, który teraz jest bardzo na topie. Wsiadamy rano do samochodu i zanim odjedziemy musimy czekać aż szyba odparuje. Możemy ją oczywiście przetrzeć, albo czekać aż auto się nagrzeje i ciepłe powietrze zrobi swoje, ale lepiej po prostu jest temu zapobiegać i dzisiaj powiemy Wam jak to zrobić.

Jak zapobiegać zaparowaniu szyb w aucie?

Parowanie szyb to naturalne zjawisko związane z wilgotnością powietrza i różnicą temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu oraz temperaturą na jego zewnątrz. Kondensacja pary na szybach występuje gdy wilgotność powietrza w aucie wzrośnie powyżej 60%, a temperatura na zewnątrz jest mniejsza niż 20 stopni. Dlatego szyby w aucie parują nawet w letnie deszczowe wieczory. Jednak problem ten najbardziej doskwiera nam właśnie podczas jesieni i zimy. Na pewno już wiecie dlaczego.

Deszczowa aura oraz śnieg sprawiają, że wilgoć często wnosimy do naszego samochodu. Sami również wydychamy ją wraz z powietrzem. Dlatego gdy usiądziemy do auta i wpuścimy do niego trochę wilgoci oraz zimnego powietrza to nasze szyby automatycznie zaczynają parować co praktycznie uniemożliwia nam jazdę i całkowicie zasłania widoczność. Dlatego pierwszym ze sposobów walki z parowaniem szyb w samochodzie jest zmniejszenie wilgotności powietrza wewnątrz pojazdu.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w samochodzie?

Jednym ze sposobów, który jest najszybszy do wykonania to kupienie pochłaniacza wilgoci do samochodu. Można w tym okresie dostać go na stacjach benzynowych lub marketach. Tańszym sposobem jest zrobienie go sobie samodzielnie. Wystarczy skarpetę wypełnić ryżem i umieścić pod fotelem. Pochłaniacz taki jednak nie będzie tak samo trwały i w zależności od pogody posłuży nam do dwóch tygodni. Pochłaniacze do auta te ze sklepu często można wykorzystać wielokrotnie regenerując je w kuchence mikrofalowej. Jednak pamiętajcie by sprawdzić czy taka informacja znajduje się na opakowaniu.

Serwis nawiewu

Klimatyzacja jest ważna nie tylko latem, ale również podczas zimy. Zastanawiacie się dlaczego? Klimatyzacja posiada system osuszania powietrza, dlatego gdy na dworze jest zimno, a my korzystamy z klimatyzacji to powietrze, które trafia do samochodu jest wcześniej osuszone.

Dlatego jazda z klimatyzacją podczas takiej pogody pozwala nam skutecznie walczyć z parującymi szybami w aucie poprzez obniżenie wilgotności powietrza wewnątrz pojazdu. Nie mniej ważny jest również filtr kabinowy. Tak naprawdę serwis klimatyzacji i filtra powinniśmy wykonywać co roku.

Inne źródła wilgoci w naszym aucie

Zlokalizowanie ich jest bardzo ważne podczas walki z parującymi szybami. Źródeł wilgoci w aucie może być wiele np. mogą to być dywaniki, na które wnosimy śnieg lub wodę w deszczową pogodę. Zanim wyschną również minie trochę czasu zwłaszcza gdy na dworze jest już raczej chłodno, zwłaszcza podczas nocy. Dlatego pod dywaniki warto położyć gazety, które będą mogły wchłonąć trochę wody. Gdy będą bardzo mokre warto wyjąć je na noc i włożyć do garażu aby miały czas wyschnąć.

Co z innymi sposobami na parujące szyby w samochodzie? Możemy też kupić specjalne preparaty.

Preparaty zapobiegające parowaniu szyb

Wiele firm produkujących kosmetyki i płyny samochodowe ma w swojej ofercie również preparaty zapobiegające parowaniu szyb (anti fog). Takim preparatem można również pokryć lustra co dodatkowo zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Są skuteczne przez cały rok i nie drogie, buteleczka 200ml kosztuje ok. 5zł w zależności od producenta. Skuteczne działanie po jednokrotnym nałożeniu sięga nawet kilku tygodni więc i wydajność jest bardzo dobra.

To już wszystkie sposoby na zaparowane szyby, które chcielibyśmy Wam dzisiaj przekazać. Jeśli macie swoje sprawdzone metody zapobiegające zaparowaniu szyb, podzielcie się nimi w komentarzach :)

Podobne artykuły