Zamknięty obieg powietrza w klimatyzacji – czy wiecie, kiedy z niego skorzystać?

Motoryzacja Data publikacji: 15 stycznia 2023

Na panelu sterowania klimatyzacją samochodową znajdziemy przycisk opatrzony piktogramem samochodu ze strzałką wewnątrz zataczającą okrąg. Jest to przycisk włączający zamknięty obieg powietrza. Czy wiecie, kiedy należy z niego korzystać?

Jak działa zamknięty obieg powietrza w klimatyzacji?

W momencie, gdy zamkniemy obieg powietrza w klimatyzacji, do samochodu przestanie dostawać się powietrze zewnątrz. Oznacza to, że może to ochronić nas przed nieprzyjemnymi zapachami czy dymem oraz innymi zanieczyszczeniami powietrza. Warto więc włączyć ten tryb, gdy stoimy w korku, aby nie trafiały do kabiny samochodu spaliny innych aut. W tunelu, którym przejeżdżamy czy podczas przejeżdżania obok miejsc, które są wyjątkowo nieprzyjemne pod względem zapachu.

Jednak to nie jedyne zastosowanie tego trybu, o którym warto pamiętać. Zimą, gdy jedziemy samochodem chcemy, aby było w nim ciepło. Świerze powietrze jest pobierane spoza kabiny samochodu. Następnie ogrzewane i ten cykl znów się powtarza.

Jeśli zdecydujemy się wcisnąć przycisk zamknięcia obiegu powietrza, wtedy będziemy musieli ogrzać to samo powietrze, które jest już w kabinie. Dlatego wnętrze naszego samochodu ogrzeje się dużo szybciej.

Analogiczna sytuacja występuje latem, dotyczy jednak chłodnego powietrza. Dużo szybciej schłodzimy klimatyzacją wnętrze pojazdu, gdy obieg powietrza będzie zamknięty.

O czym należy pamiętać stosując zamknięty obieg powietrza?

Jest to tryb, który powinniśmy stosować doraźnie, a nie jeździć na nim cały czas. Po pierwsze, do auta nie dostaje się świeżę powietrze. Podczas długich podróży może to być dla nas niekomfortowe. Po drugie, zimą szyby będą parować bardzo szybko.

Podobne artykuły