Zabawa w stylu Montessori – porównywanie objętości

Parenting Data publikacji: 08 czerwca 2016

Zabawy z poznawaniem pojęcia objętości zaczynają się już w wieku kilkunastu miesięcy, podczas gdy dziecko ćwiczy przelewanie wody lub przesypywanie piasku z kubeczka do kubeczka. Warto je jednak kontynuować również w późniejszym wieku, na przykład w zaproponowanej tutaj formie.

Dziecko potrzebuje wielu różnorodnych doświadczeń, które pomogą mu wykształcić intuicję, potrzebną do szybkiego porównywania i szacowania objętości. Przedstawiona zabawa pokazuje dziecku, że objętość nie zależy od takich cech, jak barwa zawartości czy kształt pojemnika, oraz że
bryły mogą ulegać przekształceniu, zachowując taką samą objętość.

Co zabawa rozwija:

• wyobraźnię przestrzenną
• dostarcza podstawowych informacji o objętości (różne naczynia mogą mieć taką samą objętość, niezależnie od kształtu)
• zachęca do przeprowadzania samodzielnych doświadczeń
• zachęca do obserwowania porównywania i wyciągania wniosków

Co jest potrzebne?

• 3 galaretki owocowe, najlepiej w różnych kolorach
• 3 pojemniki o różnych kształtach, różniące się podstawą (kwadratowy i prostokątny, szerokie i wąskie) • nożyk dla dzieci • deska do krojenia.
Przed rozpoczęciem zabawy należy przygotować 3 różnokolorowe galaretki. Każdą wlać do innego
pojemnika.

Dla kogo?

Zabawa dla dzieci w wieku od czterech do pięciu lat.

Galaretkę należy rozpuścić w ilości wody mniejszej o pół szklanki niż podano na opakowaniu albo dodać do każdej z nich po pół łyżeczki żelatyny.
Dzięki temu będzie nadawała się do krojenia i nie rozpadnie się podczas zabawy. Niezmiernie ważne jest, aby każda porcja została
przygotowana z użyciem takiej samej ilości wody, aby gotowe galaretki miały taką samą objętość. Stężone galaretki wyjąć w całości z pojemników. W tym celu najlepiej zanurzyć dno pojemnika wraz z galaretką w ciepłej wodzie i po chwili odwrócić go do góry dnem.

Przebieg zabawy

Oglądamy wspólnie z dzieckiem otrzymane galaretki i zastanawiamy się, czym się one różnią (kolorem, kształtem, wysokością). Pytamy dziecko, której galaretki jest najwięcej. Sprawdzamy doświadczalnie, której galaretki jest więcej, krojąc kolorowe bloki i układając pokrojone kawałki w taki sposób, aby powstały z nich podobne bryły. Odkrywamy, że wbrew temu, co sądziliśmy wcześniej, każdej galaretki jest tyle samo.

Autor: www.tygrysiaki.pl

Podobne artykuły