Jak wyregulować lusterka aby wyeliminować martwe pole? To może uratować Ci życie!

Motoryzacja Data publikacji: 16 maja 2017

Martwe pole to obszar wokół twojego samochodu, który nie jest widoczny w żadnym z Twoich lusterek. W nim może znajdować się inny pojazd gdy rozpoczniesz manewr zmiany pasa ruchu. Przy niesprzyjających warunkach taki manewr może kosztować życie!

Dlatego tak istotne jest odpowiednie ustawienie lusterek, które zapewnia wyeliminowanie martwego pola. Lusterka jednak najczęściej ustawiamy tak aby było nam wygodnie parkować, nie bierzemy pod uwagę martwego pola. Sama też nie pamiętam aby na kursie ktoś kiedyś zwrócił mi na to uwagę i przez długi czas ustawiałam lusterka tak by widzieć krawędzie swojego samochodu co ułatwiało mi manewrowanie autem. Moje ułożenie lusterek wyglądała więc mniej więcej tak jak poniżej, też tak robicie?

Okazuje się jednak, że lusterka powinny być ustawione tak by krawędzie naszego samochodu były ledwo widoczne. Dzięki temu zwiększamy obszar widzenia w lusterkach wstecznych i jesteśmy w stanie zauważyć doganiające nas samochody. Warto zrobić sobie bardzo prosty eksperyment, wystarczy zaparkować na jakimś parkingu i poprosić kogoś aby szedł zbliżając się do samochodu lewym pasem. Zobaczycie kiedy go dopiero zauważycie, zwykle za późno przy większych prędkościach. Dlatego w momencie gdy zniknie w lusterku niech ta osoba się zatrzyma na Wasz znak i przestawcie lusterko tak aby była widoczna ponownie.

Pamiętaj również, że nie zwalnia to z zachowania szczególnej ostrożności podczas zmiany pasa ruchu. Jeśli nie masz pewności czy nie ma niczego w martwym polu spójrz na chwilę przez ramię. Martwego pola nie da się wyeliminować całkowicie, nie ma na to takiej rady. Można jednak starać się je zminimalizować.

Podobne artykuły