Wyposażenie pojazdu – co trzeba mieć w samochodzie?

Motoryzacja Data publikacji: 13 września 2021

Każdy kierujący pojazdem, powinien bezwzględnie zadbać o właściwe wyposażenie swojego auta. Wszystko to, co musi znaleźć się w samochodzie, określają przepisy prawne. Ponadto posiadanie odpowiedniego sprzętu jest konieczne, aby nasz samochód bez problemu przeszedł przegląd w stacji kontroli pojazdów.

Co powinno znaleźć się w aucie obowiązkowo?

W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w każdym pojeździe musi znaleźć się:

  1. Gaśnica
  2. Trójkąt ostrzegawczy

Do obowiązkowych elementów wyposażenia, nie należy apteczka. Większość z nas, mimo wszystko, traktuje ją jednak jako rzecz niezbędną.

Jaka gaśnica jest niezbędna w samochodzie?

Jeżeli chodzi o gaśnicę samochodową, przepisy nakazują posiadanie takiej, której pojemność wynosi minimum 1 kg. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ilość ta, może nie wystarczyć do ugaszenia dużego ognia. Jeżeli więc, dysponujemy większą ilością przestrzeni w aucie, lepiej zainwestować w gaśnicę o zawartości co najmniej 2 kg środka gaszącego. Takie modele dłużej wypuszczają strumień, przez co są bardziej skuteczne. Do auta najlepiej sprawdzi się gaśnica typu BC (gasząca gazy i płyny), albo ABC (gasząca dodatkowo ciała stałe).

Niezwykle ważne jest to, aby zawsze pamiętać o dacie ważności sprzętu. Okres przydatności tego typu produktów, zwykle wynosi od 3 do 5 lat od czasu ich produkcji. Bardzo istotne są także, aktualne badania techniczne, czyli legalizacja. Należy wykonywać je co roku, przy okazji przeglądu pojazdu.

Podczas kontroli samochodu, za brak sprawnej gaśnicy, bez przeglądu i odpowiedniej daty ważności, można otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Gaśnica powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, aby w razie zaistniałej potrzeby, można było szybko i sprawnie z niej skorzystać.

Jak korzystać z gaśnicy?

Obsługa gaśnicy samochodowej nie powinna nikomu dostarczyć większych problemów, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż w takim momencie często działamy w stresie, watro przed użyciem przeanalizować instrukcję prawidłowego uruchomienia. Najlepiej zrobić to w trzech podstawowych krokach:

Odbezpieczamy gaśnicę, usuwając zawleczkę. Najłatwiej wykonać to, obracając ją wokół własnej osi, aż do pęknięcia plastikowego paska zabezpieczającego.

Następny krok to przebicie naboju. W tym celu, należy uderzyć pięścią w dźwignię, poczekać kilka sekund i ponownie wcisnąć dźwignię, rozpoczynając rozpylanie środka gaśniczego.

Aby jak najszybciej i najdokładniej stłamsić ogień, gaśnicę trzymamy w pozycji zbliżonej do pionowej. Nie powinniśmy odwracać gaśnicy do góry dnem, a także staramy się unikać otwierania na oścież maski pojazdu, gdyż ogień może się nasilić, na skutek dopływu większej ilości tlenu.

Trójkąt ostrzegawczy w samochodzie

Zwany jest inaczej odblaskowym lub awaryjnym, służy do ostrzegania innych uczestników ruchu drogowego o tym, iż nasz pojazd jest unieruchomiony.

Trójkąt ostrzegawczy umieszczamy na drodze ekspresowej i autostradzie, w odległości 100 metrów za pojazdem, a na drogach w terenie zabudowanym, w odległości 30-50 metrów. W razie wypadku bądź awarii, zabezpieczenie miejsca zdarzenia jest pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać, jeszcze przed wezwaniem pomocy.

Wybierając trójkąt ostrzegawczy do naszego auta, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim, warto przyjrzeć się trwałości materiału, z którego został wykonany, a także sprawdzić, czy posiada on odpowiednią homologację, czyli specjalny atest. Symbol E jest potwierdzeniem, wskazującym na certyfikat najwyższej jakości. Produkty z takim oznaczeniem mają trwały środek fluorescencyjny oraz bardzo mocne odblaski., które widać z większej odległości. Dodatkowo, warto upewnić się, że trójkąt bez problemu się rozkłada, ponieważ przy dużym zdenerwowaniu, wynikającym ze stłuczki, bądź awarii, możemy mieć problemy nawet z najprostszymi czynnościami.

Za brak zgodnego z obowiązującymi przepisami trójkąta, podczas kontroli pojazdu można otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Za niewystawienie trójkąta w sytuacji do tego zobowiązującej, kara wynosi 150 zł.

Apteczka samochodowa

W Polsce posiadanie apteczki w aucie nie jest konieczne, ale dobrze ją mieć, ponieważ udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym jest w naszym kraju obowiązkowe. Dlatego dla bezpieczeństwa swojego i innych, trzeba o tym pamiętać.

Warto jest zainwestować w apteczkę, która będzie dobrze wyposażona. W jej skład powinny wchodzić: koc termoizolacyjny, opaska uciskowa, chusta trójkątna, środek dezynfekujący, ustnik do sztucznego oddychania, bandaże i plastry z opatrunkiem, rękawiczki ochronne. Przydatna będzie także instrukcja do przeprowadzania pierwszej pomocy. Należy również zaznaczyć, że wożenie ze sobą apteczki jest obowiązkowe w przypadku przewozu grupy osób, dlatego musi się ona znajdować w autobusach, taksówkach, itp.

Co jeszcze może okazać się przydatne w samochodzie?

  1. narzędzia (lewarek, zestaw kluczy, taśma izolacyjna)
  2. kamizelka odblaskowa
  3. linka holownicza
  4. dodatkowe żarówki
  5. koło zapasowe

Wszystkie te rzeczy na pewno poprawią nasze bezpieczeństwo i pozwolą przygotować się na nieoczekiwane sytuacje, które mogą spotkać nas w podróży.

Podobne artykuły