Wymiana opon – kiedy zmienić opony na letnie?

Motoryzacja Data publikacji: 12 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2022-02-21

Jeszcze nie zmieniłeś opon na letnie, początek kwietnia to doskonały moment, temperatura rzadko (nawet w nocy) spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a w serwisach wulkanizacyjnych jeszcze nie ma długich kolejek. Poniżej wyjaśniamy kiedy wymienić opony na letnie, na co zwrócić uwagę podczas wymiany, jak przechowywać zimówki i kiedy warto kupić nowe opony.

Czy wymiana opon w Polsce jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku sezonowej wymiany opon. Jednak badania przeprowadzone przez producentów opon, pokazują że ponad 90% ankietowanych kierowców jeździ na oponach sezonowych. Polscy kierowcy są świadomi jak ważne jest dostosowanie ogumienia do warunków atmosferycznych i jak wpływa to na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Świadczą o tym chociażby sezonowe kolejki u wulkanizatorów.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Przy wysokich temperaturach opony zimowe szybko się nagrzewają i tracą swoje właściwości, co przekłada się na ich szybsze zużycie, a co za tym idzie na wydłużenie drogi hamowania, obniżenie przyczepności i większe spalanie. Zmiana opon w aucie na letnie powinna nastąpić, gdy średnia dobowa temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza, wówczas opona letnia jest odpowiednia miękka oraz zapewnia dobre hamowania i stabilność na drodze. Wczesną wiosną występują spore wahania temperatur. Z wymianą warto więc poczekać, aż ustabilizują się one na określonym poziomie.

Czy mogę założyć stare opony czy muszę kupić nowe

Pierwszą sprawą, którą musisz wziąć pod rozwagę, jest stan opon. Czy można założyć opony z poprzedniego sezonu, czy jednak kupić nowe? Aby dokonać właściwego wyboru, musisz ocenić stan opon. Przegląd rozpocznij od zmierzenia bieżnika. Przepisy jasno określają, że bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm. Wulkanizator SiegStar twierdzi, że praktyce, aby zachować bezpieczeństwo jazdy i dobrą przyczepność kół na mokrej nawierzchni, bieżnik powinien mieć przynajmniej 3 mm wysokości. Oponę należy wymienić także gdy bieżnik jest miejscowo przetarty lub zużyty nierównomiernie.

O czym pamiętać podczas wymiany opon

Wymiana opony w samochodzie nie jest bardzo skomplikowana, ale są zasady, o które należy zadbać, aby móc cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą. A oto one:

  • Sprawdź kierunek toczenia opon – aby opona musi być założona w odpowiednim kierunku. Dokładnie przyjrzyj się bieżnikowi, powinny być na nim wytłoczone wskazówki producenta;
  • Dokręć śruby kluczem dynamometrycznym – to narzędzie, które samo wskaże moment, w którym śruba jest przykręcona z właściwą siłą;
  • Wyważanie kół – prawidłowo wyważone koła zapewniają równomierne ścieranie się bieżnika oraz brak drgań na kierownicy i karoserii przy większych prędkościach. Jeśli więc zauważysz którąś z wymienionych nieprawidłowości, koniecznie udaj się do serwisu wymiany opon, w którym wyważysz koła,
    Kontrola ciśnienia – Na tabliczce po wewnętrznej stronie nadwozia znajdziemy informacje jakie jest optymalne ciśnienie dla danej opony. Odpowiednie napompowanie przełoży się na komfortowe prowadzenie samochodu i równomierne zużywanie się bieżnika. Opony niedopompowane będą ścierać się na brzegach, a za bardzo napompowane na środkowej części bieżnika. Dodatkowo za małe ciśnienie wydłuża drogę hamowania samochodu. Zaleca się kontrolę ciśnienia średnio co 4-6 tygodni, w tym okresie z opony może uciec 0,2-0,4 atmosfery.

Poniższe ilustracje przedstawiają proces zmiany opon

  • Wjechanie samochodem na podnośnik nożycowy
  • Odkręcenie śrub zabezpieczających koła kluczem pneumatycznym
  • Ściągnięcie starej opony i założenie nowej za pomocą montażownicy do opon
  • Wyważenie całego koła i założenie ciężarków wyważających (naklejanych aluminiowych) na wyważarce do kół.

Wymiana opon samemu czy u wulkanizatora?

Zastanawiasz się jak zmienić oponę na feldze? Ręczna wymiana opony w samochodzie bez wykorzystanie odpowiednich narzędzie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli masz opony na osobnych felgach i wiesz jak zmienić koła w samochodzie, możesz zrobić to sam. W przeciwnym wypadku wymiana opon u sprawdzonego wulkanizatora, będzie lepszym wyborem. Serwisy te dysponują specjalistyczny sprzętem tj. podnośniki samochodowe, montażownice do opon, klucze dynamometryczne. Dodatkowo odpowiednia wyważą opon i sprawdzą ciśnienie. Po wymianie w profesjonalnym serwisie wymiany opon możesz mieć pewność, że bieżnik będzie się równomiernie ścierał, a samochód dobrze prowadził.

Czym różnią się opony letnie od zimowych

Zmiana kół w samochodzie na letnie jest koniecznością z powodu różnic, jakie występują pomiędzy zimowymi, a letnimi oponami, a które obejmują zarówno skład mieszanki, jak i rzeźbę bieżnika.
Opony letnie są wykonane z znacznie twardszej gumy niż te przeznaczone do jazdy w zimie, dlatego że muszą być przystosowane do pracy w wysokich temperaturach. Jednak nie nadają się do jazdy zimą. Opony zimowe wykonane z mieszanki krzemionkowej są miększe nawet przy niskich temperaturach zachowują elastyczność i dobrą przyczepność do śliskiego podłoża, dodatkowo celem podwyższenia bezpieczeństwa w trudnych warunkach mają bardziej ponacinane klocki czyli wyższy bieżnik, co zapewnia lepszą przyczepność oraz odprowadzanie wody i śniegu spod kół.

[adopony]

Opony całoroczne – czy to dobry pomysł

Wydawać by się mogło, że opony całoroczne to idealny sposób na uniknięcie wyżej wymienionych niedogodności i na oszczędności – wszak jeden komplet wystarczyłby na cały rok. Nie każdy także wie jak samemu zmienić oponę w samochodzie.
Opony całoroczne to forma pośrednia pomiędzy letnimi i zimowymi. Mieszanka gumowa cechuje się średnim poziomem twardości, a sam bieżnik jest mniej agresywny niż w przypadku opon zimowych, ale jednak głębszy niż w letnich. Czy jednak ich stosowanie zapewni bezpieczeństwo w każdych warunkach? W to można wątpić. O ile z pewnością sprawdzą się w czasie łagodnej zimy w mieście, to już w przypadku poważnych mrozów mogą się okazać niewystarczające, podobnie latem. Jeśli panują tropikalne upały, opona całoroczna może się okazać zbyt miękka.

Jak przechowywać opony zimowe

Prawidłowo przechowywane dłużej zachowają swoje właściwości. I choć zużywają się głównie w czasie eksploatacji, a nie składowania, to warto zadbać o to, by guma nie zniszczyła się. Wybierając miejsce ich przechowywania, stosuj się do poniższych zaleceń:

  • opony nie powinny znajdować się w pobliżu urządzeń grzewczych takich jak piecyki czy instalacja grzewcza,
  • oponom nie służą także urządzenia takie jak transformatory czy spawarki – wytwarzany przez nie ozon przyspiesza starzenie się gumy,
  • pomieszczenie powinno być suche, wentylowane i stosunkowo ciepłe. Idealna temperatura do przechowywania opon zimowych to – 5 do + 30 stopni Celsjusza.

Czy wymiana opon na zimowe i letnie w Polsce jest obowiązkowa?

Przepisy, które nakazywałyby kierowcom czy posiadaczom samochodu wymianę opon na zimowe, właściwie nie istnieją. Ale zawsze należy brać pod uwagę bezpieczeństwo własne, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. A więc, mimo iż wymiana opon w samochodzie nie jest obowiązkowa, to jednak jak najbardziej wskazana. Teraz już wiecie w jakim celu i w jaki sposób wymienić opony na letnie, by móc podróżować wygodnie i, co najważniejsze, bezpiecznie.

Podobne artykuły