Wyczyść cały dom na święta używając jedynie cytryny, sody oczyszczonej i octu

Porady Data publikacji: 15 grudnia 2016

2d97294f3ff63d77574f2251010d3642_fotor_collage

Jednym ze sposobów na naturalne wyczyszczenie domu jest wykorzystanie trzech składników, które zapewne macie w domu. Wystarczy Wam do tego soda oczyszczona, cytryna oraz ocet. Te trzy składniki sprawią, że wyczyścicie w domu dosłownie wszystko.

Co czyścić za pomocą octu?

Octem można czyścić wszelkie powierzchnie np. blaty kuchenne, szyby, wanny. Można odtykać nim odpływy dodając do niego sody oczyszczonej i zalewając octem (powstanie reakcja chemiczna i rozpuścić organiczne odpady).

vinegar-768948_960_720

Ocet nadaje szkłu blask i idealnie czyści osady z mydła na drzwiczkach od prysznica czy na armaturze łazienkowej. Trudne zabrudzenia można czyścić za pomocą pasty wykonanej z octu i sody oczyszczonej – sprawdza się np. podczas czyszczenia fug.

Ocet zabija również grzyby więc nadaje się do czyszczenia pleśni czy toalety, aby ją oczyścić i zabić grzyby oraz bakterie, które w niej się znajdują. Pomaga również usuwać naklejki czy przykry zapach np. z odpływów rur albo z kuwety kota. Wystarczy umyć ją octem. Brzydki zapach najczęściej powstaje w wyniku rozkładu i działania bakterii, ocet je zabija więc problem zapachu znika.

Co czyścić za pomocą sody oczyszczonej?

Proszek do pieczenia możesz wykorzystać do usuwania plam np. z kawy czy herbaty. Możesz też doczyścić nim kubki jeśli mają w środku osady, które ciężko jest umyć.

2016-12-15_221552

Idealnie również pochłania przykre zapachy. Można ją wysypać na talerzyk i umieścić w łazience czy lodówce. Pochłania również wilgoć. Możesz też usunąć brzydki zapach z pojemników na żywność czyszcząc je sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona pomaga również czyścić przypalone garnki. Najłatwiej jest zagotować w nich ocet  z sodą oczyszczoną i potem umyć zmywakiem do teflonu. Każda spalenizna podda się mocy tych dwóch składników.

Możesz też czyścić nią tapicerkę, wystarczy ją rozsypać np. po materacu i po 15 minutach odkurzyć. Dzięki temu zabijesz roztocza i wyczyścisz materac.

Co czyścić za pomocą cytryny?

Cytryna jest świetnym środkiem do czyszczenia – usuwa kamień oraz rdzę. Dlatego świetnie sprawdza się do czyszczenia łazienki. Do tego zabija bakterie więc można ją wykorzystać do czyszczenia np. deski do krojenia czy zlewozmywaka.

2016-12-15_221617

Cytryna wywabia plamy dlatego usuniesz za jej pomocą plamy z pojemników do żywności czy blatów kuchennych. Możesz też użyć jej do usunięcia plam z ubrania.

Dodaj trochę sody oczyszczonej do soku z cytryny i zrobisz pastę do czyszczenia poważniejszych zabrudzeń. Do tego cytryna zabija bakterie więc radzi sobie również z brzydkimi zapachami. Wystarczy np. trzymać połówkę cytryny w lodówce by ładnie pachniała albo wrzucić ją do zmywarki.

Jeśli wymieszasz ją z wodą możesz zrobić w ten sposób płyn do czyszczenia szkła i możesz w ten sposób wyczyścić szyby :)

Źródło artykułu: http://earth911.com/living-well-being/health/cleaning-vinegar-baking-soda-lemon/

Podobne artykuły