Wszystkich Świętych – czy na cmentarz trzeba założyć maseczkę?

Lifestyle Data publikacji: 04 października 2020

Statystyki zdiagnozowanych przypadków koronawirusa, które codziennie podaje Ministerstwo Zdrowia stale rosną. 3 października była to liczba 2367 przypadków. Jak więc będzie wyglądało obchodzenie Wszystkich Świętych i czy na cmentarz musimy iść w maseczce?

Czy na cmentarzu trzeba mieć maseczkę?

Wszystkich Świętych przypada 1 listopada. W tym dniu odwiedzamy groby naszych bliskich. Zapalamy na nich znicze, ustawiamy dekoracje kwiatowe oraz modlimy się.

Jest to również moment, w którym w środkach publicznego transportu, jak i w obrębie cmentarza i przy stoiskach wokół niego, skupia się duża ilość ludzi.

Wiceminister zdrowia wyraził nawet swoje obawy o możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. Nie wykluczone jest więc wprowadzenie zaleceń odnośnie przemieszczania się w czasie Wszystkich Świętych, tak by nie jeździć na groby do obcych miejscowości. Jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, informacje o tych obostrzeniach poznamy najpóźniej tydzień przed świętem.

Jeśli nawet nie będziemy mogli się przemieszczać, to zapewne udamy się na cmentarz w naszym rodzinnym mieście. Czy wtedy powinniśmy mieć nałożoną maseczkę?

Pamiętajmy o tym, że zasady noszenia maseczek w otwartej przestrzeni są jasne. Nie musimy jej nosić, gdy jesteśmy w stanie zachować dystans 1,5 metra od innych osób. Jednak przy dużym skupisku ludzi znajdujących się na terenie nekropolii będzie to trudne. Dlatego stosując się do wytycznych, maseczkę powinniśmy mieć założoną. Z pewnością również Ministerstwo Zdrowia ustosunkuje się do tego w swoich zaleceniach.

Pamiętajmy również, że w niektórych powiatach obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. W powiatach znajdujących się w czerwonej strefie obowiązuje nakaz noszenia masek wszędzie w przestrzeni publicznej.

Fot. Kancelaria Premiera @PremierRP / Twitter / 1 października 2020

Podobne artykuły