Wiesz co to jest korytarz życia? Zobacz jak go prawidłowo wykonać!

Motoryzacja Data publikacji: 02 września 2017

Korytarz ratunkowy może nie jeden osobie uratować życie. Liczy się każda cenna sekunda dlatego nie możemy zastanawiać się i patrzyć na innych, a powinniśmy wiedzieć po prostu co robić w takiej sytuacji.

Nie ma co ukrywać, nasze drogi nie są świetne. Drogi ekspresowe czy autostrady są dość wąskie, w okresie wakacyjnym zdarzają się tutaj często remonty. Wyobraźcie sobie teraz, że korek ma kilka, albo nawet kilkanaście kilometrów długości. Każdy siedzi zamknięty w aucie z klimatyzacją i słucha muzyki z nudów lub rozmawia.

Zobacz również: Jak jeździć na suwak

Na tyłach korka zaczyna się przebijać karetka. Powoli i żmudnie bo auta stoją blisko, ci z przodu muszą ją zauważyć i też zacząć robić miejsce aby inne auta mogły zjechać na bok. Mijają cenne sekundy, a nawet minuty. Walka o czyjeś życie rozgrywa się gdzieś tam z przodu, ale karetka musi tam dopiero dotrzeć aby pomóc.

Korytarz życia

Dlatego istnieje coś takiego jak korytarz życia czy korytarz ratunkowy (z ang. emergency corridor). Jak to działa? To bardzo proste. Gdy zauważamy korek na drodze szybkiego ruchu automatycznie zjeżdżamy na bok robiąc przejazd środkiem. Przecież i tak będziemy w tym korku stać, więc nie zrobi nam to wielkiej różnicy. Ci z prawego pasa zjeżdżąją w prawo, a ci z lewego na lewo. Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy jeśli jest ich więcej ustawiają się na prawo tak by pozostawić jeden pas wolny.  Bardzo dobrze ilustruje to ta grafika.

Dzięki temu odpowiednie służby ratunkowe mają możliwość swobodnego przejechania przez korek wolnym pasem. To daje bardzo cenny zysk w postaci czasu, a ten właśnie może uratować czyjeś życia. Być może kogoś z Twojej rodziny, przyjaciela lub znajomego? Nigdy nie wiemy kto będzie w potrzebie.

Udostępnijcie ten artykuł aby również Wasi znajomi dowiedzieli się czym jest korytarz życia. Im więcej osób o nim się dowie i zacznie go stosować tym więcej żyć wspólnie uratujemy. Wystarczy, żeby inni zobaczyli co grupa ludzi robi w korku, a zaczną postępować podobnie!

Podobne artykuły