Wielu z nas popełnia ten błąd, który może doprowadzić do wybuchu butli z gazem

Lifestyle Data publikacji: 18 września 2018

Firma AmeriGas Polska przeprowadziła badania świadomości Polaków w zakresie odpowiedniego użytkowania butli z gazem. Wnioski nie są dobre, większość z nas nie zna podstaw bezpieczeństwa i może stanowić zagrożenie dla siebie oraz domowników. Dlatego warto wiedzieć o tym, że wybuchy gazu nie są wcale tak rzadkim zjawiskiem. W 2016 roku zanotowano 150 takich sytuacji. Zginęły z tego powodu 23 osoby, a 160 zostało rannych.

Głównym czynnikiem ryzyka w używaniu butli gazowych jest niewłaściwa eksploatacja. Aż 16% ankietowanych przyznało, że do sprawdzenia szczelności butli używa zapalniczki lub zapałek. To śmiertelny błąd, ale niestety nadal dość częsty. Oznacza to bowiem, że robi tak co szósta osoba!

Jak sprawdzić szczelność butli z gazem

Inni robią to używając wody z mydłem i to aż 24% osób. Tylko 9% osób używa do tego specjalnego sprayu. To jedyne zalecane sposoby sprawdzania jej szczelności. Robienie tego w inny sposób, a tym bardziej używając do tego ognia, może skończyć się wybuchem.

Gdy sprawdzamy butlę za pomocą płynu do mycia naczyń należy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1 do 3. Upewnij się, że zawory są zamknięte i podłącz reduktor do butli. Ustaw pokrętło w pozycję wyłączoną i sprawdź połączenie węża. Otwórz zawór butli i skorzystaj z mydlin aby sprawdzić miejsca połączeń. Jeśli gaz będzie uchodził pojawią się bańki powietrza. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do uszczelniania musisz wyłączyć zawór.

Plomba na zaworze

Jedynie plomba z logiem producenta znajdująca się na zaworze świadczy o tym, że butla została legalnie napełniona w rozlewni posiadającej do tego uprawnienia. Foliowa plomba jest zgrzewana na zaworze butli i zawiera logo producenta, takie jak na samej butli.  Według badań tylko 64% osób sprawdza obecność plomby na zaworze, która de facto gwarantuje nam bezpieczeństwo. Pamiętajcie, że oszczędność może być pozorna bo wiele rozlewni gazu po prostu uzupełnia butle w mniejszej ilości aby dać lepszą cenę.

Okresowa wymiana instalacji

Według przepisów niezależnie od tego jak wizualnie oceniasz instalcję powinna być ona regularnie wymieniana. Reduktor co 5 lat, a co 4 lata węże i opaski, którymi jest łączona. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do butli czy sposobu jej eksloatacji możesz skorzystać z pomocy eksperta. Aby to zrobić zadzwonić do eksperta Bezpieczna Butla AmeriGas Polska pod numer  618 648 777. Pomoc jest bezpłatna, a połączenie kosztuje według stawki operatora.

Zajrzyj na stronę Bezpieczna Butla i dowiedz się więcej na temat bezpiecznego korzystania z butli z gazem.

Źródło artykułu: http://www.ekspertbudowlany.pl/aktualnosc/id4305,polacy-nie-wiedza-jak-bezpiecznie-korzystac-z-butli-gazowych

Podobne artykuły