Większość z nas korzysta z trybu AUTO w klimatyzacji w niewłaściwy sposób

Motoryzacja Data publikacji: 04 lipca 2021

Ciężko w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie auto bez klimatyzacji. Oprócz klimatyzacji manualnej, w której sami ustawiamy wszystkie parametry, możemy znaleźć auta wyposażone w klimatyzację automatyczną. Z naszych obserwacji wynika jednak, że zdecydowana większość korzysta z niej w niewłaściwy sposób. Na siłę wręcz zmieniamy ją w klimatyzację manualną starając się samodzielnie sterować układem.

Na czym polega błąd w korzystaniu z trybu AUTO w klimatyzacji?

Wiele osób mimo tego, iż ich auta wyposażone są w klimatyzację automatyczną ustawia latem temperaturę na najniższą i jednocześnie nawiew na pełną moc. Jest nam gorąco i chcemy w ten sposób szybko schłodzić wnętrze auta. Potem, gdy robi nam się za zimno zmniejszamy nawiew, by mniejsza ilość zimnego powietrza wpadała do kabiny. Tylko po co, skoro nasz samochód wyposażony jest w tryb AUTO w klimatyzacji?

Jak działa tryb automatyczny? Sięgnęliśmy do instrukcji pojazdu wyposażonego w automatyczną klimatyzację, aby przytoczyć Wam opis producenta dotyczący działania tej funkcji. Dowiadujemy się z niego, że tryb automatyczny zapewnia stałą temperaturę wnętrza pojazdu. Temperatura powietrza, jego ilość i dystrybucja w aucie regulowane są automatycznie, tak by zapewnić komfort i odpowiednią żądaną przez nas temperaturę.

Wiemy, że temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 5-7 stopni od tej na zewnątrz. Wystarczy więc spojrzeć na termometr, ustawić temperaturę o 5 stopni niższą i włączyć tryb AUTO. Samochód sam zadba o to, by jak najszybciej uzyskać taką temperaturę w komfortowy i bezpieczny sposób, a potem ją utrzymać.

O czym jeszcze warto wiedzieć podczas korzystania z klimatyzacji w samochodzie?

Jeśli zimą wyłączacie przycisk A/C na panelu klimatyzacji w swoim samochodzie, to popełniacie w ten sposób błąd. Po pierwsze szkodzimy samemu układowi, który przez pewien czas nie pracuje, a dopiero na wiosnę doprowadzamy do jego rozruchu. To skraca jego żywotność.

Co więcej, zimą warto mieć włączoną klimatyzację. Nie oznacza to, że z nawiewów poleci zimne powietrze. Zwłaszcza jeśli prawidłowo skorzystamy z trybu AUTO. Powietrze to jednak zostanie osuszone przez układ klimatyzacji. Dzięki temu szyby w samochodzie nie będą tak szybko parowały i zamarzały. Zwiększy się nasze bezpieczeństwo i komfort korzystania z samochodu zimą.

Podobne artykuły