WHO pokazuje jak poprawnie zakładać i zdejmować rękawiczki

Zdrowie Data publikacji: 26 marca 2020

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała dokument, z którego możemy dowiedzieć się jak poprawnie zakładać i zdejmować rękawiczki. Pozornie czynność ta wydaje się nam bardzo łatwa, ale w dobie zagrożenia koronawirusem warto wiedzieć jak robić to poprawnie i minimalizować tym samym ryzyko zakażenia.

Pamiętajmy o tym, że rękawiczki są jednorazowe i trzeba również mieć na uwadze to, że nie zapewniają pełnej ochrony przed zanieczyszczeniem rąk. Jednocześnie trzeba pamiętać o prawidłowej technice zakładania i zdejmowania rękawiczek.

WHO ostrzega również, że stosowanie balsamów i kremów do rąk na bazie ropy naftowej może mieć negatywny wpływ na integralność lateksowych rękawiczek.

Używanie rękawiczek nie zwalnia nas też ze stosowania się do zaleceń higienicznych. Dlatego zarówno przed założeniem rękawiczek, jak i po ich zdjęciu musimy dokładnie umyć ręce. Jeśli jesteśmy np. na zakupach i nie mamy możliwości umycia rąk, możemy wykorzystać do tego żel antybakteryjny. Rękawiczki wyrzucamy do pojemnika na odpady, a następnie dezynfekujemy ręce żelem.

Staraj się też by do wnętrza rękawiczek nie dostało się nic niepożądanego np. ślina czy powietrze. Niektórzy dmuchają w nie, aby je rozciągnąć i dzięki temu wygodniej je założyć. Jest to niewłaściwa metoda ich zakładania.

Jak poprawnie zakładać rękawiczki

  1. Przed założeniem rękawiczek umyj dokładnie ręce mydłem. Jak to zrobić zobacz w artykule Jak poprawnie myć ręce?. Możesz również odkazić je żelem do dezynfekcji rąk z minimalną zawartością alkoholu wynoszącą 60%. Jak go zrobić zobaczysz w artykule Przepis na żel antybakteryjny do rąk.
  2. Wyciągnij rękawiczki z oryginalnego pudełka chwytając w miejscu nadgarstków.
  3. Rozwiń rękawiczki chwytając jedynie za rogi przy nadgarstku.
  4. Naciągnij pierwszą rękawiczkę na dłoń chwytając za róg w miejscu nadgarstka.
  5. Ręką bez rękawiczki wyjmij drugą rękawiczkę z oryginalnego pudełka.
  6. Naciągnij ją na dłoń bez dotykania skóry naciągając od zewnętrznej strony w miejscu nadgarstka.

Jak poprawnie zdejmować rękawiczki

  1. Uszczypnij jedną rękawiczkę w środkowej części nadgarstka i ściągnij ją. Trzymaj ją nadal w ręce, na której znajduje się rękawiczka.
  2. Następnie wsuń palce dłoni bez rękawiczki w rękawiczkę na drugiej dłoni. Zsuń ją bez dotykania zewnętrznej strony rękawiczki.
  3. Rękawiczki trzymaj za jej wnętrze, a następnie wyrzuć.
  4. Po wszystkim umyj dłonie lub zdezynfekuj żelem.

Oryginalny dokument i zdjęcia znajdziecie tu: źródło.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły