Weszły w życie zmiany w fotowoltaice. Zobacz co się zmieniło.

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-04-02 / Aktualizacja: 2022-05-30

Zmiany, które weszły w życie od 1 kwietnia 2022 znoszą system opustów, a zastępują go net-billingiem. O co w tym właściwie chodzi? Zobaczcie w artykule poniżej.

System opustów

System opustów działał w ten sposób, że wyprodukowaną nadwyżkę energii można było oddać do sieci, a następnie za darmo odzyskać od 70 do 80 procent tego prądu. Sieć elektryczna służyła zatem, jako magazyn energii dla gospodarstwa domowego. Oddawało ono prąd, a w zamian odzyskiwało go część. Nie trzeba było dzięki temu inwestować we własne magazyny energii, które akumulowałyby nadwyżkę produkowanego prądu i pozwalały wykorzystać ją później, gdy produkcja spadnie.

System net-billingu

System opustów został zastąpiony systemem net-billingowym. Jak on działa? Sieć elektryczna w tym wypadku nie służy już na zasadzie magazynu energii. Po prostu sprzedajemy do niej nadwyżkę wyprodukowanego prądu po cenie hurtowej. Gdy jednak potrzebujemy prądu z sieci, wtedy płacimy za niego po cenie rynkowej.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Niektórzy jednak mogą pomyśleć, że w takim wypadku otrzymają pieniądze za sprzedaną energię do ręki i w przypadku dużej nadprodukcji dorobią sobie. Niestety nie działa to w ten sposób. Pieniądze ze sprzedaży energii nie trafią do właściciela instalacji. Trafią do depozytu prosumenckiego, z które to właśnie będzie można później zapłacić za pobrany z sieci prąd.

Zmiany te sprawiają, że zwrot inwestycji będzie trwał dłużej, a więc jej opłacalność spadnie. Jednak wielu specjalistów zapewnia, że będzie to nadal opłacalna inwestycja. Warto też pamiętać, że osoby, które założyły instalację i złożyły wniosek o przyłączenie jej do sieci do 31 marca 2022 będą nadal mogły korzystać z systemu opustów przez 15 lat (maksymalnie do 30 czerwca 2039).

  • regiodom.pl

Podobne artykuły