WAŻNE! Właśnie ogłoszone nowe obostrzenia. Zobacz co się zmienia!

Zdrowie Data publikacji: 2020-10-15

Dzisiaj o godzinie 17:15 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowa Adama Niedzielskiego. Dowiadujemy się z niej o nowych obostrzeniach, które zostają wprowadzone na terenie kraju w związku z epidemią koronawirusa.

Warto przypomnieć, że dzisiaj ministerstwo zdrowia podało informację o 8099 potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Najwięcej z nich wystąpiło w województwie małopolskim i wielkopolskim.

Obecna sytuacja epidemiologiczna zmusza rząd do podjęcia nowych środków ograniczających. Wcześniej wprowadzono żółtą strefę na terytorium całego kraju. Oprócz tego funkcjonują również strefy czerwone z zaostrzonym rygorem sanitarnym. Mimo wszystko liczba zakażeń rośnie praktycznie z dnia na dzień.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji oświadczył, że nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zadbanie o bezpieczeństwo polaków. Temu są poświęcone wszystkie ostatnie działania i rozmowy. jednocześnie podkreślił, że najbardziej narażone są osoby starsze. Równie istotne jest utrzymanie wydolności służby zdrowia i utrzymanie gospodarki – to dwa kolejne strategiczne cele, na które wskazał Premier.

Premier wskazał również, że nie musimy decydować się na całkowity lockdown, ale też nie jesteśmy wskazani na brak żadnych obostrzeń. Istnieje trzecia droga, która będzie skuteczna jeśli będziemy stosować się do zaleceń. Dlatego wdrażane są obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, ale też takie by gospodarka dalej pracowała – mówił Premier. Wygramy tę walkę jeśli będziemy solidarni i będziemy postępować według zaleceń.

Jakie ograniczenia zapowiedziano?

Zostań w domu

Wraca zasada, którą pamiętamy z pierwszej fali. Kto może pracować zdalnie – powinien zostać w domu. Obecnie kontakty społeczne są jak przed wybuchem pandemii. Wróciliśmy do dużej mobilności i kontaktów społecznych. Musimy to ograniczyć – informuje Premier Morawiecki podczas konferencji.

Dlatego znów powinniśmy powstrzymać się od wychodzenia, uczestnictwa w imprezach. Pomagajmy też osobom starszym by mogły pozostać w domu w izolacji.

Strefa żółta

Ograniczenia w strefie żółtej od 17 października.

 1. Działalność gastronomiczna – 6 do 21. Po tej godzinie posiłki tylko na wynos. Zajęty tylko co drugi stolik.
 2. Podróż transportem ograniczona do 50% miejsc siedzących lub do 30% wszystkich miejsc.
 3. Wydarzenia rodzinne – 20 osób od 19 października. Bez możliwości zabawy tanecznej. Dotyczy to również wesel.
 4. Max 1 osoba na 4 mkw podczas uroczystości religijnych.
 5. Zgromadzenia publiczne ograniczone do 25 osób.
 6. Szkoły wyższe i szkoły średnie przechodzą w tryb uczenia hybrydowego.
 7. Baseny, akwaparki, siłownie – zawieszone.
 8. Imprezy sportowe bez publiczności.
 9. Wydarzenia kulturalne do 25% udziału publiczności.

Strefa czerwona

Ograniczenia w strefie czerwonej wchodzą w życie od 17 października.

 1. Ograniczenie w placówkach handlowych do 5 osób na jedną kasę.
 2. Zakaz organizowania imprez okolicznościowych (od 19 października)
 3. Działalność gastronomiczna od 6 do 21.
 4. Zgromadzenia nie większe niż 10 osób.
 5. Podróż transportem publicznym ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.
 6. Max 1 osoba na 7 mkw podczas uroczystości religijnych.
 7. Nauczanie zdalne w szkołach wyższych i ponadpodstawowych.
 8. Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności.
 9. Wydarzenia kulturalne – do 25% publiczności.
 10. Zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni.

Aktualna lista powiatów w strefie czerwonej

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Warto pamiętać, że od dzisiaj (15 października) obowiązują godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 w sklepie poza personelem mogą przebywać jedynie osoby po 60. roku życia. Dotyczy to również drogerii, aptek i punktów pocztowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj również, że w ciągu doby wykonano ponad 64,5 tys. testów na koronawirusa. Łącznie przebadano już blisko 3.9 mln próbek co daje nam prawie 3.7 mln przebadanych osób. Liczba zakażonych do tej pory pacjentów to 149 903, a liczba zleceń POZ wynosi 123 840.

Z dziennego raportu o koronawirusie wiemy również, że obecnie w szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 6 538 osób. Zajętych jest 508 respiratorów, a w domu kwarantanną objętych jest 296 020 osób. Pod nadzorem epidemiologicznem jest 36 tys. osób, a ponad 85 tys. osób wyzdrowiało.

Najbardziej przykrymi statystykami, są te dotyczące zgonów. Zdajemy sobie sprawę, że każda osoba ujęta w takim rozrachunku, to indywidualna tragedii dla całej rodziny. Dlatego chcieliśmy zaznaczyć, że w każdym z tych przypadków łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi zmarłych. W dniu dzisiejszym z powodu koronawirusa odeszło 91 osób.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły