W Twoim samochodzie parują szyby? To może być powodem.

Motoryzacja Data publikacji: 30 kwietnia 2021

W Twoim samochodzie parują szyby? To bardzo niebezpieczne zjawisko. Zaparowane szyby utrudniają widoczność, a to może być przyczyną wypadku i niezauważenia zagrożenia odpowiednio szybko, aby móc na nie zareagować. Dlatego problem ten należy rozwiązać. Aby to zrobić musimy jednak poznać przyczynę.

Parujące szyby w samochodzie

Najczęstszym powodem parowania szyb jest wilgoć, która zbiera się wewnątrz samochodu. Jej źródłem może być kilka rzeczy. Jedną z nich jest po prostu, to że zostawiamy na dywanikach wodę wchodząc do auta w ośnieżonych lub mokrych butach. Kolejną z przyczyn może być niedrożność kanalików odprowadzających wodę. Woda do auta może dostawać się również przez nieszczelności w podszybiu lub stare uszczelki w układzie wentylacji.

Woda do auta może również dostawać się przez nieszczelności w szyberdachu czy antenie zamontowanej na dachu samochodu. Warto więc spróbować namierzyć problem powstawania wilgoci w aucie, a gdy uda nam się rozwiązać, uporamy się jednocześnie z problemem parujących szyb.

Warto również poddać kontroli nawiew samochodu oraz układ klimatyzacji. Wymienić stare filtry na nowe. Jeśli szyby parują mimo, iż używamy klimatyzacji, w której układzie znajduje się osuszacz powietrza, to warto wtedy również poddać go weryfikacji.

Doraźnym sposobem jest pozbycie się wilgoci z auta. Aby to zrobić możemy użyć specjalnych pochłaniaczy wilgoci do samochodu, albo wziąć zwykłą bawełnianą skarpetkę i napełnić ją ryżem lub żwirkiem do kuwet. Produkty te dobrze absorbują wilgoć z powietrza, osuszają więc wnętrze samochodu i zapobiegają w ten sposób parowaniu szyb.

Podobne artykuły