W jaki sposób prawidłowo czyścić uszy

Zdrowie Data publikacji: 24 lutego 2016

Miniaturka-Facebook

Jak zazwyczaj czyścisz uszy – patyczkiem kosmetycznym? Zastanawiałaś się kiedyś nad konsekwencjami tego działania? Laryngolodzy bardzo przestrzegają przed używaniem patyczków. Wsuwamy woskowinę w głąb ucha tak naprawdę zamiast ją oczyszczać. Może również dojść do uszkodzeń mechanicznych gdy zbyt daleko wsadzimy patyczek do ucha. Usuwamy również woskowinę z dalekich partii ucha, która jest tam potrzebna i nie może całkowicie zniknąć gdyż ma rolę nawilżającą i chroni ucho przed bakteriami.

Bez-nazwy-1

Jeśli chcemy czyścić ucho warto zaopatrzyć się w specjalny aerozol do czyszczenia uszu, który możesz kupić w aptece. Rozpuszcza on woskowinę, która znajduje się w uchu, a po paru minutach po prostu wypłukujemy ją wodą morską – używa się jej też u dzieci do czyszczenia noska (również jest dostępna w aerozolu).

Nasze babcie wykorzystywały do tego wodę utlenioną i ty również możesz jej użyć. Zakrapiamy nią ucho i odczekujemy 5 minut, a potem pozwalamy wodzie po prostu wypłynąć z ucha.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają odwiedź laryngologa bo może trzeba mechanicznie usunąć nadmiar woskowiny – ale przenigdy nie rób tego samodzielnie, a zwłaszcza pałeczkami kosmetycznymi. Możesz jedynie nimi czyścić zakamarki w małżowinie usznej, ale nie głęboko wewnątrz ucha.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły