Używacie nasączanych chusteczek do czyszczenia okularów? Przestańcie!

Porady Data publikacji: 22 października 2016 / Aktualizacja: 2022-03-27

Używacie nasączanych chusteczek do czyszczenia okularów? Też do tej pory to robiłam, aż do czasu gdy poszłam wymienić okulary do optyka. Chusteczki te nasączane są alkoholem i zawierają celulozę. Przez długie stosowanie sprawiają, że powłoka z antyrefleksem zostaje zniszczona, a czasami potrafi odchodzić całymi warstwami.

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Jeśli więc korzystacie z tych chusteczek to przestańcie i wymieńcie go na specjalne płyny do czyszczenia i chusteczkę z mikrofazy. W salonach optycznych dostaniecie takie płyny m.in. ułatwiające odparowywani, antybakteryjne czy do powłok antyrefeksyjnych.

Alternatywne metody

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na płyny do czyszczenia możesz myć je detergentami o naturalnym ph pod bieżącą letnią wodą. Może to być zwykłe mydło do rąk.

Czego nigdy nie robić?

Oprócz nieużywania chusteczek z alkoholem, które niszczą powłokę antyrefleksyjną warto też pamiętać, że przed wytarciem okulary zawsze trzeba umyć pod bieżącą wodą.

W innym przypadku gdy wycieramy je suchą ściereczkę wcieramy w soczewkę wszystko co się na niej znajduje np. pył, który może spowodować zarysowania powłoki soczewki.

Musimy pamiętać, że na soczewkę niekorzystnie wpływają wszelkie substancje chemiczne, nawet lakier do włosów, który rozpylamy nie zdejmując przy tym okularów.

Wszelkie chusteczki tak jak papier zawierają celulozę, która po prostu rysuje soczewki. Jeśli już myjemy okulary, pamiętajmy też o zausznikach o noskach, gdzie zbiera się dużo bakterii.

Podobne artykuły