Zastanawiasz się jak usunąć rysy w plastiku? Rysy w plastiku mogą przytrafić się na wielu elementach np. wyposażenia wnętrza samochodu, sprzętach elektronicznych czy różnych gadżetach. Jeśli chcesz samodzielnie usunąć rysy z plastiku, to przedstawimy Ci prosty sposób na usuwanie rys na plastiku.
Wszystko zależy od tego, gdzie te rysy powstały. Zacznijmy od tego, jak usunąć rysy w plastiku w elementach karoserii samochodowej. Taka sytuacja zdarza się bardzo często. Ucierpieć może próg bagażnika czy nadkole. Rysy mogą być różnej głębokości w zależności od okoliczności w jakich powstały. Narzędziem, które nam się przyda podczas ich usuwania, jest opalarka.
Rysę rozgrzewamy za pomocą opalarki, trzymając ją w odległości ok. 20 cm od rysy. Najlepiej rozgrzewać jak najmniej materiału wokoło. Gdy plastik się rozgrzeje i lekko ostygnie, używając delikatnego materiału, polerujemy go. W ten sposób zdejmiemy warstwę plastiku obok i wypełnimy nim rysę, która stanie się niewidoczna. Taki efekt można uzyskać też pastą polerską albo pastą do zębów. W ten sposób świetnie usuwa się rysy z progów, zderzaków, nadkoli i innych plastikowych elementów samochodu. Jednak do desek rozdzielczych i bardzo widocznych miejsc, dla lepszego efektu warto zastosować zestaw naprawczy.
Opalarka spala wierzchnią warstwę plastiku, który się utlenia na słońcu. Jest brzydki jasny, nie wygląda jak nowy. Takie miejsce po renowacji plastiku, jeśli zderzak był stary, może się odznaczać. Wystarczy wtedy jednak opalić cały zderzak. Dodatkowo zyskasz efekt odnowienia plastiku.
Przydatna może być pasta do zębów, która usunie niegroźne i niezbyt głębokie rysy. Zadziała, tak jak pasta polerska usuwając na około fragmenty plastiku i wyrównując powierzchnię, tak, że rysa będzie niewidoczna.
Aby to zrobić, wystarczy dokładnie wyczyścić rysy np. wodą z mydłem albo benzyną ekstrakcyjną. Następnie trochę spryskujemy miejsce wodą i nakładamy odrobinę pasty. Używając ściereczki, dobrze polerujemy to miejsce, może zająć to nawet kilkanaście minut.
Po takiej czynności rysa zostanie wypełniona i nie będzie rzucać się w oczy. Pamiętaj tylko, że na powierzchniach, które mają fakturę, np. baranka możesz ją wytrzeć i zniszczyć.
Jeśli wytrzesz taką fakturę, możesz łatwo ją naprawić. Plastik rozgrzewamy opalarką z odległości ok. 20 cm. Gdy zacznie się błyszczeć i jest ciepły, dotykamy go lekko gruboziarnistym papierem ściernym (punktowo, nie trzemy), tak by odtworzyć baranka. Musimy dobrać papier grubością pasujący do starej faktury.
Do plastiku i renowacji dziur czy rys w sztucznych tworzywach możemy kupić gotowe zestawy naprawcze. Na filmiku poniżej zobaczycie, jak działa taki zestaw naprawczy i jak się go używa. Efekty są zadowalające.
Jeśli plastik ma fakturę to usuwanie rys albo próby zrobienia tego mogą dać jeszcze gorszy efekt i będzie to się rzucało w oczy. Tak samo z elementami, które mają błyszczącą powłokę. Po takich próbach możemy już nie uzyskać efektu jak wcześniej. Dlatego warto pamiętać, aby skupić się jak najbardziej na samej rysie i starać się nie obrabiać powierzchni obok niej.
Ciekawym rozwiązaniem są pisaki do rys, które wypełniają je danym kolorem np. czarnym. Mogą też dawać lekki połysk. Dzięki temu rysa mniej rzuca się w oczy i przestaje w ogóle przeszkadzać.
W sklepach dostaniemy też odpowiednie pasty do usuwania rys z plastiku, które stosowane są np. do usuwania rys na wyświetlaczach telefonów, szkieł w zegarkach, szybach czy materiałach sztucznych. Efekty są bardzo dobre i pasta wykorzystywana jest do renowacji drogich elementów, które nie chcemy wymieniać. Swego czasu dostała nawet nagrodę Auto Bild, niemieckiego odpowiednika naszego Auto Świata.
Do usuwania rys i zadrapań z plastiku mogą nam również posłużyć specjalne pasty, które nie są drogie i kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Produkty te często wzbogacone są o cząsteczki, które pomagają usuwać zadrapania z tworzyw sztucznych, więc sprawdzają się zarówno w przypadku plastiku, jak i szkła plastikowego, akrylowego czy pleksiglasu.
Możemy za jej pomocą usunąć rysy z reflektorów (jeśli nie są szklane), z elementów plastikowych sprzętów AGD itd. Pasty te są proste w użyciu i efekty są widoczne od razu. Warto tylko pamiętać, by zabezpieczyć krawędzie, których nie chcemy porysować i zmatowić. Dokładnie odtłuszczamy powierzchnie i w delikatny sposób nakładamy preparat miękką ściereczką, intensywnie go wcierając w powierzchnię. W przypadku głębokich rys czynność należy powtórzyć, aż do skutku.