5 lipca 2020

Tych 5 rzeczy nie zostawiaj w aucie podczas upałów!

Dzisiaj zajmiemy się tematem upałów i naszych samochodów. Z pewnością wiecie o tym, że nie należy zostawiać w nich dzieci i zwierząt. Jest to dla większości oczywiste, ale co roku jednak zdarzają się z tego powodu tragedie i warto o tym przypominać.

Podczas upału, gdy na dworze jest 37 stopni Celsjusza, w ciągu godziny w aucie pozostawionym na słońcu zaczyna panować temperatura 46 stopni Celsjusza.

W ciągu godziny temperatura 2 letniego dziecka w takich warunkach może osiągnąć 40 stopni Celsjusza. To już zagraża jego życiu. Pamiętajcie o tym!

Oprócz dzieci i zwierząt w aucie nie należy podczas upału zostawiać też niektórych rzeczy. Wiele z nich może doprowadzić do zniszczeń. Oto pięć przykładów.

Puszka z gazowanym napojem

Puszki z gazowanym napojem po nagrzaniu potrafią wybuchnąć niczym petarda. Puszka taka może doprowadzić do zniszczeń, a czyszczenie później wnętrza samochodu z lepkiej słodkiej mazi nie będzie niczym przyjemnym, zwłaszcza, że dostanie się ona z łatwością w trudno dostępne miejsca.

Okulary i inne soczewki

Szklana butelka czy okulary pozostawione na słońcu zmieniają się w soczewkę. Ta potrafi wypalić dziurę w kokpicie naszego pojazdu, a nawet doprowadzić do pożaru.

Telefon lub laptop

Urządzenia elektroniczne nie lubią wysokich temperatur. Co prawda, laptop nagrzewa się podczas pracy, ale działa wtedy również jego chłodzenie, które wydmuchuje z obudowy gorące powietrze.

Telefon też potrafi pracować w wyższych temperaturach, ale gdy zostawicie go trochę na słońcu zacznie spowalniać, a nawet może się automatycznie wyłączyć by zapobiec uszkodzeniu.

Dlatego pozostawienie elektroniki w rozgrzanym aucie, a co gorsze na słońcu, może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Leki

Zabierasz ze sobą leki w podróż? To bardzo dobrze, ale lepiej noś je w torebce, a nie zostawiaj w schowku w samochodzie. Bardzo dużo leków powinno być przechowywanych w temperaturze pokojowej, a zbyt duże upały, które panują np. w rozgrzanym aucie, mogą sprawić, że ich działanie się zmieni. Może to być nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Puszek pod ciśnieniem

Czasem musimy coś w domu naprawić i zajeżdżamy do marketu budowlanego. Kupujemy różne produkty, a w tym też np. pianki montażowe. Potem jedziemy na zakupy spożywcze, bo warto to zrobić skoro już jesteśmy w mieście. Piankę natomiast zostawiamy w aucie.

Co może się z nią stać? Otóż pianka zostawiona w wysokiej temperaturze może wystrzelić. Nie życzę nikomu później sprzątania auta po takiej piance, niektóre rzeczy lepiej od razu wyrzucić i wymienić na nowe.

Dotyczy to wszystkich rzeczy, które są w puszkach. Dezodoranty, środki do czyszczenia samochodu. Cokolwiek takiego macie, nie zostawiajcie tego w aucie podczas upałów, najwyżej schowajcie głeboko np. pod podłogą w bagażniku, a nigdy nie zostawiajcie na słońcu!