Jak tworzyć partycje na dysku twardym w Windows 10

Technologie Data publikacji: 10 listopada 2016

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Windows 10 – jak tworzyć, podzielić czy usunąć partycję w Windows 10? Czynność jest bardzo prosta i nie potrzebujemy do tego żadnego dodatkowego programu. Od kilku wersji Windowsa dostępne jest wewnętrzne narzędzie do partycjonowania dysku. Dzięki temu możesz zrobić takie rzeczy jak:

  1. tworzenie nowych partycji w Windows 10
  2. usuwanie partycji w Windows 10
  3. dzielenie partycji w Windows 10

Jak tworzyć partycje Windows 10

Zaczynamy od kliknięcia lupki na pasku start i wpisujemy „Panel Sterowania”.  Uruchamiamy go bo będzie nam potrzebny do tego aby utworzyć nową partycję w Windows 10.

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Następnie w panelu sterowania wpisujemy w Szukaj „Narzędzia administracyjne” i klikamy pierwszą opcję, która nam się wyświetli o nazwie Narzędzia administracyjne. Otworzy nam się folder z różnymi narzędziami. Wyszukujemy tego, które nazywa się Zarządzanie komputerem i w nie klikamy.

untitled-1

Następnie z lewej strony wybieramy opcję Magazyn i Zarządzanie dyskami.  Teraz po chwili zaczytania informacji widzimy już wszystkie nasze dyski oraz partycje.

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Jak utworzyć dodatkową partycję?

Klikamy przyciskiem myszy na jedną z partycji. Klikamy zmniejsz wolumin i wpisujemy ilość megabajtów, o którą zmniejszymy partycję i musimy jednocześnie pamiętać, że tyle miejsca będziemy mieli na otworzenie nowej. Dlatego zmniejszamy o taką ilość jakiej potrzebujemy do stworzenia nowej partycji na dysku.

2016-11-10_091913

Pojawia nam się dodatkowe miejsce. Klikamy prawym przyciskiem na nim i Nowy wolumin prosty, w kreatorze klikamy dalej i możemy nadać w nim swoją literę dysku. Etykietę woluminu również możesz zmienić. Klikamy dalej i zakończ i gotowe :) Jeśli teraz wejdziesz w Mój Komputer zobaczysz tam swój nowy dysk.

Jak rozszerzyć partycję Windows 10

Jeśli zostanie Ci wolne miejsce i chcesz je przydzielić do wcześniejszej partycji wystarczy kliknąć w nią, wybrać opcję Rozszerz wolumin, a następnie otworzy się kreator, w którym wybieramy nasze wolne miejsce.

2016-11-10_092013

Mam nadzieję, że teraz z dzieleniem partycji w Windows 10 nie będziecie mieć żadnego problemu. Zrobienie nowej partycji w Windows 10 jak widzicie to bułka z masłem. Wszystko dzięki narzędziu do partycjonowania jakie udostępnił Microsoft i bardzo dobrze, kiedyś nie było to takie łatwe.

Dzięki temu dowiedziałeś się jak zarządzać partycjami w Windows 10 i żadne zadania z tym związane nie będą tajemnicą. My kiedyś często zastanawialiśmy się jak dodać partycje w Windows 10 i stworzyć sobie nowe np. tylko na zdjęcia. Jest to wygodne bo robi się większy porządek na komputerze. Teraz jest to jednak bardzo łatwe :)

Podobne artykuły