Trzymasz rękę na drążku zmiany biegów podczas jazdy? Te i inne błędy, które często popełniamy!

Kategoria: Motoryzacja
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-10-01

Trzymanie ręki na drążku zmiany biegów

Trzymanie ręki w ten sposób na drążku skrzyni biegów sprawia, że szybciej ona się zużywa. Jest to jeden z popularnych błędów, gdyż wielu z nas kładzie w ten sposób rękę nie mając co z nią zrobić podczas jazdy. Jeśli też tak robisz, to przestań!

Jazda z niskim ciśnieniem w oponach

Jak często w ciągu roku sprawdzasz ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je dopompowujesz? Odpowiednie ciśnienie w oponie zapobiegnie jej niespodziewanemu uszkodzeniu czy utraty kontroli nad pojazdem. Do tego zbyt małe ciśnienie może spowodować podwyższone zużycie paliwa.

Złe ustawienie lusterek

Lusterka to bardzo ważny element pojazdu, który służy naszemu bezpieczeństwu podczas jazdy. Złe ich ustawienie ogranicza widoczność i zwiększa tak zwane martwe pole. Często ustawiamy lusterka samochodu w ten sposób by widzieć krawędzie naszego samochodu, co ułatwia nam manewrowanie nim np. podczas parkowania. Zobacz czy mniej więcej masz ustawione lusterka tak jak na zdjęciu poniżej.

Jeśli tak to bardzo źle. Powinniśmy ustawić je w ten sposób by krawędzie auta były ledwo widoczne, dzięki temu zwiększymy pole widzenia i będziemy w stanie zauważyć nadjeżdżające auto podczas zmiany pasa ruchu.

Zaniedbanie turbosprężarki

Wiele aut, które posiadamy wyposażonych jest w turbosprężarkę. To ona mimo niewielkiej pojemności silnika pozwala zapewnić dużą ilość koni mechanicznych i lepsze osiągi. Jednak o sprężarkę trzeba dbać o czym wielu zapomina. W przypadku samochodów z dieslem może skończyć się to „rozbieganiem silnika”. Czym jest i jak sobie z nim radzić pisaliśmy już tutaj. W innych przypadkach skończy się to też po prostu drogą naprawą, którą wolelibyśmy uniknąć. Dlatego po ostrej jeździe należy pozostawić silnik 2-3 minuty włączony aby ciecz mogła się schłodzić. Gdy tego nie zrobimy na rozgrzanej do czerwoności sprężarce będą pozostawały osady, które z czasem ją zniszczą. Możemy też zadbać o to by ostatnie kilka kilometrów przejechać spokojnie, wtedy nie będziemy musieli czekać z włączonym silnikiem.

Używanie sprzęgła jak hamulca

Problem ten dotyczy użytkowników aut z manualną skrzynią biegów. Pedał sprzęgła służy do jednego i nie powinniśmy na nim jeździć, ani używać go jako hamulca. Wiele osób  na wzniesieniu dodaje trochę gazu i trzyma auto na sprzęgle. Na pewno po pewnym czasie taka jazda skończy się wizytą w serwisie.

Podobne artykuły