Tlenek węgla czyli cichy zabójca w Waszym domu! Nie ignorujcie tego.

Zdrowie Data publikacji: 16 listopada 2016

2016-11-16_112353

Co roku dochodzi do wielu przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Jest to bardzo niebezpieczne i śmiertelne zagrożenie dla wszystkich domowników. Nie możecie tego ignorować!

Jak dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla?

Tlenek węgla to potocznie czad – na pewno o nim słyszeliście. Ma bardzo silne właściwości toksyczne i potrafi zabić. Do zaczadzenia w zeszłym roku w Poznaniu doszło 120 razy. W tym było 31 dzieci. Ktoś powie, że to nie dużo, ale ja uważam, że to ogromnie dużo tym bardziej, że można łatwo temu zapobiec.

Czad jest bezbarwny i bezwonny – nie możemy go zauważyć i to jest najbardziej niebezpieczne. To sprawia, że czad jest cichym zabójcą i nawet nie wiemy o jego obecności, a rankiem następnego dnia możemy po prostu już się nie obudzić.

Dzieje się tak zwłaszcza w okresie, w którym grzejemy w naszych domach czyli podczas zimy. Możemy nie mieć na to żadnego wpływu, ale warto się zabezpieczyć i umieć rozpoznać objawy zaczadzenia.

Objawy zaczadzenia

Mówi się o 15 minutach, w których możemy uratować życie. Pierwsze objawy pojawiają się właśnie po tym czasie. Gdy je zauważymy, musimy jak najszybciej opuścić mieszkanie lub dom i wezwać na pomoc Straż Pożarną. Jakie są najczęstsze objawy zaczadzenia?

  1. nudności
  2. ból głowy
  3. zawroty głowy
  4. wymioty
  5. uczucie niepokoju
  6. przyśpieszony puls

Gdy z niewiadomych powodów zaczniesz tak się czuć natychmiast otwórz okna i wyjdź z mieszkania. Wezwij straż pożarną, która za pomocą specjalnego czujnika będzie w stanie sprawdzić poziom stężenia tlenku węgla w mieszkaniu.

Jak przeciwdziałać zaczadzeniu

Pomieszczenia, na które musimy zwrócić szczególną uwagę to kotłownia i łazienka bo tam najczęściej znajdują się piecyki, które grzeją wodę. Musimy zadbać aby w tych pomieszczeniach sprawnie działała wentylacja. Wiele osób zimą zatyka wentylację aby oszczędzać na ogrzewaniu – jest to bardzo duży błąd, który może kosztować nas nawet życie.

czujnik-czadu

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy się wyposażyć są czujniki czadu. Ich koszt jest relatywnie mały w porównaniu z tym, że mogą nam po prostu uratować życie. Czujnik czadu to zazwyczaj koszt do 100 zł. Ja swój kupiłam za 70 i raz już wykrył zaczadzenie. Musiałam wtedy przez kilka godzin wietrzyć dom aby czujnik pokazał, że powietrze jest już czyste. Co by było gdybym go nie miała?

Przy okazji kupowania czujników warto też przemyśleć kwestię czujników gazu. Jeden mam w kuchni, a drugi w piwnicy koło licznika instalacji gazowej.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły