Te błędy najczęściej popełniamy korzystając z klimatyzacji w samochodzie

Motoryzacja Data publikacji: 22 czerwca 2019

Jakie błędy podczas korzystania z klimatyzacji w samochodzie można popełnić? Wbrew pozorom jest ich sporo. Klimatyzacja w takie upały jest zbawieniem. Wsiadamy do samochodu i podczas podróży możemy odsapnąć od wysokich temperatur w schłodzonym wnętrzu naszego pojazdu. Często jednak zapominamy o wielu rzeczach i nieświadomie sobie szkodzimy. Tym tematem właśnie dzisiaj się zajmiemy i przeanalizujemy najczęściej popełniane błędy podczas korzystania z klimatyzacji w samochodzie.

Zbyt niska temperatura ustawiona na klimatyzacji

Zbyt niska temperatura ustawiona we wnętrzu naszego samochodu jest złym pomysłem. Wtedy podczas wsiadania do auta lub wysiadania z niego możemy dostać szoku termicznego. Dlatego powinniśmy oczywiście ustawić temperaturę niższą i komfortową dla nas, ale nie drastycznie różniącą się od tej na zewnątrz. Gdy w powietrzu jest 36 stopni, a my w aucie ustawimy 20 stopni Celsjusza po wyjściu z niego na parking doznamy szoku wynikającego z różnicy 16 stopni Celsjusza. Możemy poczuć się źle, a nawet zasłabnąć. Lepiej takiej sytuacji unikać. Tym bardziej, że po prostu jest to niezdrowe i może skończyć się przeziębieniem w środku lata, a tego byśmy nie chcieli. W końcu to czas odpoczynków i urlopów, których nie chcielibyśmy spędzić w łóżku. Dlatego stosuj się do zasady, że temperatura powinna być od 5 do maksymalnie 10 stopni niższa niż na zewnątrz.

Włączanie klimatyzacji od razu po wejściu do auta

W klimatyzacji naszego samochodu znajdziemy wiele bakterii, niektóre z nich mogą wywoływać zapalenie opon mózgowych, infekcje dróg moczowych oraz septyczne zapalenie stawów. Oprócz tego nasze auto składa się z materiałów takich jak plastik. Naukowcy potwierdzają, że w wysokich temperaturach we wnętrzu auta gromadzi się zabójczy benzen. Gdy wsiądziemy do niego i od razu włączymy klimę wydmuchamy to wszystko prosto w naszą twarz. Dlatego podczas takich upałów warto najpierw otworzyć drzwi lub okna aby przewietrzyć auto, odpalić silnik i włączyć klimatyzację aby pozbyć się zaległego powietrza w układzie wentylacyjnym. I dopiero po chwili gdy to również się wywietrzy możemy wsiąść do auta.

Jeśli nie wierzysz, zwróć uwagę na instrukcję swojego samochodu. Jest tam zazwyczaj informacja, że należy opuścić szyby na 2 minuty przed włączeniem klimatyzacji. Nie ma jednak informacji dlaczego. Chodzi właśnie o benzen. Już tylko powyżej 16 stopni Celsjusza znajduje się go w aucie ok. 2000-4000 mg, a to 40-krotnie więcej niż dopuszczalna dawka.

Ustawianie klimatyzacji na pełną moc

Budzi to wiele negatywnych konsekwencji. Jest to niedobre dla samej klimatyzacji. Praca przez długi czas na wysokich obrotach skutecznie obniży jej żywotność, a zazwyczaj nie jest to nawet potrzebne. Powoduje też większe zużycie paliwa. Jest również niedobre dla naszego zdrowia, klimatyzacja ogólnie nie oddziałuje na nas pozytywnie. Wysusza powietrze, wiele osób ma wtedy problem z drogami oddechowymi, oczami i częstszymi infekcjami.

Brak przeglądu klimatyzacji

Jak często odgrzybiasz klimatyzację, wymieniasz filtry w tym filtr kabinowy i sprawdzasz ogólny jej stan np. szczelność i poziom freonu? W zasadzie powinno się to robić co roku. Nawet jeśli nie sprawdzasz klimatyzacji pod względem sprawności urządzeń to powinnaś wymieniać filtry i ją odgrzybiać w trosce o swoje zdrowie.

Nie włączanie klimatyzacji zimą

Zimą nie używasz klimatyzacji bo przecież na dworze jest zimno? To błąd. Powinna być włączana regularnie w ciągu roku co jakiś czas i to nie tylko w lecie. Dzięki temu zapewnisz jej długą i bezawaryjną pracę bo układ będzie regularnie używany, a jego elementy takie jak sprężarka smarowane. Oprócz tego układ klimatyzacji wyposażony jest w osuszacz dlatego świetnie sprawdza się jesienią i zimą. Dzięki temu do auta trafi suche powietrze więc szyby nie będą tak szybko parowały i zamarzały od środka.

Podobne artykuły