Co zrobić gdy będziemy mieć stłuczkę? Stłuczka to nerwowa sytuacja dla każdego z jej uczestników, nie tylko osoby winnej, ale również dla poszkodowanego. Co zrobić gdy będziemy mieć stłuczkę? Dzisiaj przedstawimy Wam to w kilku krokach.
Stłuczka to doskonała okazja do stracenia kontroli nad sobą. Wszyscy możemy się zdenerwować, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że nerwy te niczemu nie służą. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to złapanie oddechu i uspokojenie się.
Jeśli jedziesz sama zastanów się czy nic Cię nie boli. Jeśli jedziesz z pasażerami upewnij się jaki jest ich stan zdrowia, sprawdź czy nikt nie zemdlał, czy wszyscy są przytomni i nie wymagają pomocy. Następnie to samo zrób z osobami znajdującymi się w drugim pojeździe. Oczywiście nie zakładamy, że to Ty spowodujesz stłuczkę, ale wzajemne zainteresowanie się swoim zdrowiem pomaga trochę rozluźnić obie strony tego drogowego konfliktu.
Jeśli są poszkodowani nie czekaj tylko wezwij pomoc. Zadzwoń na uniwersalny numer ratunkowy 112 i poinformuj o zaistniałem zdarzeniu.
Jeśli pojazdy są sprawne należy je usunąć z drogi i przywrócić płynność ruchu. Można zabezpieczyć scenę zdarzenia wykorzystując do tego telefon komórkowy i robiąc zdjęcia. W przypadku niezgody co do faktu, kto był winowajcą zaistniałej sytuacji takie zdjęcia mogą pomóc to ustalić.
Gdy zatrzymasz auto włącz światła awaryjne aby ograniczyć niebezpieczeństwo. Gdy auta nie ta się usunąć zabezpiecz dodatkowo miejsce stłuczki trójkątem ostrzegawczym ustawiając go za pojazdem według przepisów. Pamiętaj aby wyłączyć silnik samochodu i wyjąć kluczyki ze stacyjki. Auto pozostaw zabezpieczone na hamulcu ręcznym.
UWAGA! Jeśli nie jest to stłuczka, a już wypadek samochodowy czyli są osoby ranne, nie wolno wtedy przestawiać samochodu do czasu przyjazdu policji.
Teraz nasze postępowanie zależeć będzie od tego czy sprawca jest jasny i czy się do tego przyznaje. Jeśli nie można ustalić sprawcy stłuczki należy w takim wypadku zadzwonić na policję. Pamiętać należy jednak o tym, że policjant sprawcy wystawi mandat w wysokości 500 zł i 6 pkt karnych. Dlatego jeśli idziemy w zaparte, a wiemy, że to nasza wina, to po prostu może nam się to nie opłacać.
Po drugie należy poprosić świadków o pozostanie na miejscu do czasu przyjazdu policji lub uzyskanie danych osobowych i numeru telefonu świadka co może pomóc w ustaleniu winnego stłuczki.
Jeśli jednak sprawca wydarzenia przyznaje się do winy wystarczy spisać oświadczenie. Następnie w domu musimy zgłosić stłuczkę do naszego ubezpieczyciela, a ten właśnie takiego oświadczenia będzie oczekiwał. Warto jednak pamiętać o tym, że później druga strona może się wyprzeć i nie potwierdzić tego oświadczenia chociaż zostało spisane.
Co powinno zawierać oświadczenie?
Pobierz wzór oświadczenia o kolizji przez sprawcę
Warto pamiętać, że im oświadczenie sprawcy będzie dokładniejsze tym później łatwiej będzie nam ubiegać się o swoje. Należy bowiem wiedzieć, że sprawca w późniejszym etapie może to oświadczenie podważać i wypierać się. Sprawca kolizji może wycofać oświadczenie gdy zgłosi się do niego ubezpieczyciel o wyjaśnienie. Dlatego wiele osób decyduje się wzywać policję do każdego zdarzenia na drodze.
Pamiętaj o tym, że gdy ty zgłosisz sprawę do ubezpieczyciela on wyśle opis zdarzenia do sprawcy i będzie czekał na jego potwierdzenie. Wtedy gdyby opis był opisany niedokładnie sprawca może go podważyć, albo powiedzieć, że zostało sfałszowane lub napisane pod przymusem. Dlatego ważne jest aby udokumentować cała sytuację porządnie opisanym oświadczeniem oraz fotografiami z naszego telefonu. Ubezpieczyciel będzie bowiem musiał dojść do prawny na własną rękę. Najlepiej wtedy gdy na skrzyżowaniu był monitoring.
Teraz gdy całe zdarzenie się skończyło, na miejscu była policja lub mamy oświadczenie sprawcy i udokumentowane wszystko zdjęciami możemy udać się do ubezpieczyciela lub zadzwonić celem zgłoszenia kolizji.