Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim. Co dokładnie oznacza taki standard wykończenia domu czy mieszkania? Które elementy są już wykonane, a co trzeba samodzielnie zrobić?
Ciężko jest znaleźć definicję stanu deweloperskiego, z tego względu bardzo ważne jest podczas szukania nieruchomości dokładne zapoznanie się z umową danego wykonawcy i sprawdzenie, jaki standard mieszkanie czy dom obejmują. W załączniku do umowy muszą być zawarte wszystkie wyjaśnienia i informacje dotyczące stanu. W większości przypadków stan deweloperski obejmuje taki sam zakres usług. Mieszkania w stanie deweloperskim mają zamontowane drzwi wejściowe, otynkowane ściany, betonową wylewkę na posadzce, rozprowadzoną instalację elektryczną, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, zewnętrzne parapety, instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, a także na tarasie lub balkonie płytki oraz balustrady.
Należy pamiętać, że deweloper każdy element wykończenia musi zapisać w umowie, a kupujący najczęściej nie ma wpływu na ich wybór. Jeśli chodzi na przykład o drzwi wejściowe, to kolor jest narzucany z góry, dzięki czemu korytarz tworzy spójną całość. Niekiedy ściany w domu mogą być pomalowane na kolor biały, a w łazience można spotkać się z pomalowanym na ten sam kolor sufitem. Dużą uwagę należy przyłożyć do sprawdzenia wymiarów łazienki i jej wykończenia. Najczęściej instalacja wodno-kanalizacyjna i przyłącza znajdują się na zewnątrz i trzeba je we własnym zakresie zabudować. Nie ma możliwości wprowadzenia ich w ściany, bo to mogłoby naruszyć konstrukcję budynku, a w konsekwencji na właściciela mogłaby zostać nałożona kara. Czasami niektóre szczegóły można ustalić z wykonawcą, ale to zależy od konkretnej firmy. Trzeba się liczyć z tym, że jednak najczęściej poszczególne elementy wykończenia nie będą mogły ulec zmianie.
Aby w pełni móc cieszyć się wykończonym mieszkaniem kupionym w stanie deweloperskim, należy wykonać nieco prac. Przede wszystkim trzeba pomalować wszystkie ściany i sufity, a także wykonać podłogi. Należy także wstawić drzwi wewnętrzne i wykończyć łazienkę wraz z sanitariatami. Nie jest to duży zakres prac, a dzięki solidnym podwalinom pozostawionym przed dewelopera, można szybko i pięknie wykończyć w dowolnym stylu swoje wymarzone cztery kąty.
Koszty prac, które należy wykonać, zależą w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Każdy ma swój ideał mieszkania i chce je wykończyć w konkretnym stylu. Bardzo często się przyjmuje, że cena wykończenia oscyluje w okolicy 1000 złotych za metr kwadratowy. Niektóre osoby oczywiście wydają mniej, a inne kilkakrotnie więcej. Górna granica nie istnieje, gdyż można wydać naprawdę bardzo dużo pieniędzy na materiały wysokiej jakości. Najdroższa w wykończeniu jest oczywiście łazienka i kuchnia. Szczególnie meble na wymiar pochłaniają dość dużą część wydatków, a dodatkowo jeszcze glazura i koszty robocizny są dość wysokie.
Bardzo często wiele osób widzi mieszkania czy domy w stanie deweloperskim wyposażone w drewniane okna, czy wysokiej klasy drzwi wejściowe odporne na włamanie. Marmurowe parapety, system inteligentnego sterowania różnymi urządzeniami w domu, czy monitoring posesji także mogą być w standardzie. W innym miejscu za to można spotkać się z oknami PCV i parapetami z konglomeratu. W większości przypadków zależy to od lokalizacji lub całego przedsięwzięcia, które jest realizowane. Dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie warunków i dokumentacji związanej z konkretną inwestycją. Standard wykończenia czy lokalizacja inwestycji wpływają na cenę nieruchomości, a ta może różnić się od siebie dość znacząco.
Domy czy mieszkania w stanie deweloperskim mają szereg korzyści. Pierwszą z nich jest oczywiście cena. Taki standard wykończenia jest tańszy niż mieszkanie czy dom wybudowany i wykończony w stanie pod klucz. Kupujący może samodzielnie zaaranżować wnętrze i urządzić je we własnym stylu. Można zdecydować, że łazienka będzie cała wyłożona płytkami lub pomalowana. Dodatkowo wiele prac można wykonać samodzielnie, co jeszcze bardziej obniża koszty. Malowanie ścian czy kładzenie paneli jest dość prostym zadaniem i wiele osób poradzi sobie z tym bez problemów. Pozwoli to oszczędzić sporo pieniędzy, a także sprawi dużą radość.
Minusem mieszkania czy domu w stanie deweloperskim jest na pewno fakt, że nie można się wprowadzić od razu. Trzeba doprowadzić wnętrza do stanu używalności, a to może zająć trochę czasu. Warto także mieć na względzie, że niektórych elementów nie można zmienić, takich jak na przykład wejściowe drzwi. Niekiedy wymiana grzejników lub innych elementów wymaga większego nakładu kosztów i pracy, co także może być pewną wadą.