Sposoby na parujące szyby w samochodzie

Motoryzacja Data publikacji: 13 października 2021

Parujące szyby w samochodzie to problem, który jesienią spotyka wielu kierowców. Zjawisko to nie tylko utrudnia nam poranny wyjazd do pracy, ale jest też niebezpieczne. Przez zaparowane szyby widoczność staje się ograniczona. Może prowadzić to do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego w tym artykule podpowiemy Wam, jak rozwiązać ten problem.

Jesienią powietrze staje się wilgotniejsze. Objawia się to na szybach w naszym samochodzie w postaci efektu kondensacji pary wodnej. Podczas ujemnych temperatur w nocy para, która osadza się na szybach może również zamarznąć i to od wewnątrz samochodu. Czy można temu zaradzić? Jest kilka sposobów, które Wam pomogą.

Usuń wilgoć z samochodu

Szyby parują z powodu wilgoci panującej w samochodzie. Warto spróbować namierzyć jej źródło. Czasami mogą to być mokre dywaniki, na które stawiamy buty wchodząc do samochodu po deszczu. Może to być również efekt nieszczelności, przez które woda dostaje się do samochodu. Lub odwrotnie – zbyt dużej szczelności. W karoserii naszego samochodu znajdują się otwory odprowadzające wodę. Warto skontrolować, czy są one drożne.

Jeśli uda nam się znaleźć powód powstawania wilgoci w aucie łatwiej będzie nam wyeliminować zjawisko parujących szyb. W aucie jest już jednak zebrana wilgoć, którą teraz musimy usunąć. Możemy zrobić to za pomocą specjalnych pochłaniaczy wilgoci, które możemy zakupić na stancjach benzynowych lub w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi.

Pochłaniacz możemy też zrobić samodzielnie. Wystarczy bawełnianą skarpetkę wypełnić produktem, który bardzo dobrze absorbuje wilgoć. Może to być ryż, żwirek do kuwety dla kota lub kulki żelu krzemionkowego. Takie pochłaniacze umieszczamy pod fotelami i co jakiś czas wymieniamy na nowe.

Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka to kolejny sposób na parujące szyby w aucie. Zazwyczaj nakładamy ją na zewnętrzną stronę szyby samochodu, ale ten hydrofobowy preparat sprawdzi się również wewnątrz. Wilgoć nie będzie osiadać na szybie, a więc te nie będą parować. W sklepach motoryzacyjnych kupimy również specjalne preparaty „anty-fog”, które nałożyć można na szyby i lusterka, dzięki czemu nie będą zachodzić parą i widoczność zawsze będzie doskonała.

Środki o podobnym działaniu znajdziemy również wśród chemii domowej. Są to płyny do mycia szyb i luster, które zapobiegają ich parowaniu w łazience. Dla osób noszących okulary i pływających w okularach basenowych dostępne są również środki zapobiegające ich parowaniu.

Wymień dywaniki samochodowe na gumowe

Jesienią i zimą dużo lepiej sprawdzają się dywaniki wykonane z gumy. Nie wsiąka w nie woda i zawsze możemy je wyjąć i otrzepać z pozostałości śniegu czy błota, które wnieśliśmy do samochodu na naszych butach.

Korzystaj z klimatyzacji

Wydaje się nam, że klimatyzacja nie jest już potrzebna skoro na dworze jest zimno. To jednak duży błąd. Z jednej strony pracująca klimatyzacja będzie mniej podatna na awarie. Z drugiej natomiast jednym z elementów klimatyzacji jest osuszacz, który sprawia, że powietrze wtłaczane do samochodu jest mniej wilgotne. Dzięki temu możemy zapobiec parowaniu szyb. Przed sezonem jesienno-zimowym warto również skontrolować stan filtra kabinowego i w razie potrzeby wymienić go. Zapchany filtr ograniczy ilość wpadającego do samochodu świeżego powietrza i sam również będzie źródłem wilgoci.

Podobne artykuły