Sposoby na leczenie biegunki

Biegunka to potocznie rozwolnienie czyli problem polegający na zbyt dużej częstotliwości wypróżnień. Według Światowej Organizacji Zdrowia więcej niż trzech w ciągu doby. Często towarzyszy temu zmiana konsystencji.

Biegunka to nie tylko problem, który jest dokuczliwy ze względu na konieczność częstego odwiedzania toalety. Może jej towarzyszyć osłabienie, gorączka czy bóle brzucha. Oprócz tego może doprowadzić do odwodnienia na co szczególnie narażone są dzieci. Dlatego biegunkę należy zatrzymać.

Jak leczyć biegunkę

Zacznijmy od tego, że podczas biegunki bardzo ważne jest to by nawadniać organizm i kontrolować poziom utraty wody. Jak to robić? To bardzo proste, uszczypnij skórę i sprawdź jak szybko wróci do swojego poprzedniego kształtu. Jeśli fałda na skórze pozostaje jeszcze po uszczypnięciu to oznacza, że doszło do odwodnienia. Najlepsze są środki, które są specjalnie do tego przygotowane. Takie preparaty zawierające elektrolity kupimy w aptece bez recepty i rozrabiamy je w wodzie. Nie są może najsmaczniejsze, ale na pewno nie pozwolą nam się odwodnić. To samo stosuje się w przypadku dzieci, ale o dawkowanie warto zapytać farmaceuty.

Nie chcemy robić nikomu reklamy, ale jedynym środkiem jaki stosowaliśmy jest Dicoflor. Jest to proszek, który rozrabia się w wodzie. Próbowaliśmy go również sami i choć jest skuteczny to jest po prostu niesmaczny i jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko go nie będzie chciało pić. Dlatego można go dosypać do herbatki. Nie podajemy jednak w tym czasie dziecku żadnych soków. Jedynie herbatki i wodę.

W przypadku dzieci polecamy nie eksperymentować i jeśli problem się nasila skonsultować się z lekarzem i uzgodnić sposób leczenia biegunki. Naprawdę jest to rzecz, której lekceważyć nie można i u dziecka zwykła biegunka potrafi zakończyć się wizytą w szpitalu. Co zrobić gdy biegunka dopadnie nas? Jest kilka domowych sposobów, które możemy wypróbować. Pamiętajcie jednak, że jeśli nie dają one efekty, a biegunka nie przechodzi to oprócz kontroli nawodnienia organizmu skonsultujcie się z lekarzem.

Lekkostrawne rzeczy

Gdy macie biegunkę na pewno unikajcie tłustych rzeczy, zróbcie sobie lekkostrawny dzień bez żadnych gotowych produktów, przetworzonych czy bogatych w cukier. Oprócz tego dobre będą produkty, które mogą normalnie powodować zaparcia, a w tym przypadku zatrzymają one biegunkę.

Produkty powodujące zaparcia

  1. produkty bogate w błonnik
  2. pieczywo razowe
  3. płatki owsiane
  4. mocna czarna herbata
  5. kakao, ale przygotowane na wodzie
  6. kisiele
  7. galaretki
  8. sucharki
  9. banany
  10. tarte jabłko

Zioła

Napary z ziół to stare i znane babcine sposoby na biegunkę. Jednym z nich jest piołun. Ma trochę gorzki smak, ale lepiej go nie słodzić, dzięki temu będzie skuteczniejszy. Suszone liście piołunu można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Warto zawsze mieć je w domu bo mają wiele dobrych właściwości.

W przypadku biegunki zaparzamy sobie herbatkę z piołunu, ale wypijamy ją dopiero gdy ostygnie. Nie musisz wypić całej na raz, nawet lepiej jeśli będziesz ją popijać przez dłuższy czas po parę łyków.

Oczywiście przydatne mogą być również leki, które zatrzymują biegunkę. Takie bez problemu można kupić w aptece bez recepty. W kwestii ich zażywania skonsultuj się z farmaceutą.