Sposoby, które pomogą Ci uspokoić dziecko

Parenting Data publikacji: 30 czerwca 2016

Gdy dziecko wpada w szał bądź panikę ciężko jest je opanować. Nerwy przejmują kontrolę nad zachowaniem, a my tylko jeszcze bardziej się wściekamy i nakręcamy spiralę agresji z obu stron. Tym razem przedstawimy Wam kilka pomysłów, które pomogą Wam uspokoić dzieci. Musicie w tej sytuacji zachować opanowanie i spokój oraz spróbować wykorzystać jeden z tych sposobów.

Miniaturka-Facebook

Czy potrafisz to narysować?

Rysowanie pomaga dzieciom się odstresować. Narysuj coś prostego dla siebie, ale dość skomplikowane dla dziecka i postaw przed nim wyzwanie. Możesz nawet wyznaczyć nagrodę „Czy potrafisz to narysować? Jeśli tak pobawimy się wieczorem na placu zabaw”. Jestem przeciwna nagrodom rzeczowym, moim zdaniem dla dziecka dużo wartościowsze w wychowaniu będą nagrody polegające na spędzeniu z nimi wspólnego czasu na zabawie.

Co chciałabyś abym zrobiła w tej sytuacji?

Zmuś dziecko do przemyślenia sytuacji i sprecyzowania swoich oczekiwań. Niech wyciszy się chwilę i sprecyzuje swoje oczekiwania co do Twojego zachowania w tej sytuacji. Być może dziecko wpadnie samo na pomysł, że złość czy panika w tej sytuacji są złym wyjściem. Skupienie też pozwoli mu się uspokoić i da nam okazję do spróbowania przetłumaczeniu mu czegoś. Oczywiście bardzo małe dzieci będą odporne na tę metodę.

Pomóż mi przepchnąć tę ścianę.

Ciężka praca jak przepychanie ściany pozwala wyładować emocje i wykorzystać siłę na inne rzeczy niż rzucanie zabawkami czy bicie rodzica. Niech dziecko wyładuje emocje próbując przepchnąć ścianę, a ty zrób to z nim. Gdy się uspokoi możecie porozmawiać o sprawie.

Opowiedz mi o tym żebym mogła Ci pomóc

Skup uwagę dziecka zamiast na nerwach i szale na wyjaśnieniu sytuacji. Dzięki temu i ty bardziej zrozumiesz swoje dziecko i jego potrzeby, oraz dziecko samo zrozumie powód swojej złości. Gdy się uspokoi dużo łatwiej będzie dojść z nim do kompromisu.

Przytul lalę bo lala się boi

Gdy Twoje dziecko już skończy roczek rozumie takie rzeczy i zamiast się złościć możesz przytulić jego lalkę i dać znać, że lalka również się boi i potrzebuje jej przytulenia. Wiele dzieci wtedy uspokaja się i czuje pewną odpowiedzialność i poczucie ważnego zadania. Na moją córeczkę to doskonale działało :)

 

Podobne artykuły