Sposób na zaparowaną szybę w samochodzie

Kategoria: Motoryzacja
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-12-24 / Aktualizacja: 2023-11-04

Zimą szyby w aucie parują bardzo często. Stwarza to niebezpieczeństwo na jezdni, gdy widoczność jest ograniczona, może dojść do wypadku. Przed jazdą czekamy więc aby szyby odparowały, ale stanie z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym ponad minutę naraża nas na mandat. Dlatego warto spróbować i wypróbować ten sposób, a problem zaparowanych szyb w aucie może zniknąć.

Sposób na zaparowane szyby w aucie

Zadajmy sobie na początku pytanie, dlaczego szyby parują? To pomoże nam nakierować nas na rozwiązanie problemu. Zimą przez częste opady deszczu czy śniegu  w aucie wzrasta poziom wilgotności. Wilgotne powietrze dostaje się do auta przy otwieraniu drzwi czy przez wentylację, a także w naszych bytach, gdy siadamy, a woda wsiąka w dywanik.

Gdy szyba jest zimna, dochodzi do zjawiska kondensacji pary wodnej, która osadza się na chłodniejszej powierzchni, tak samo, jak w domu na szybie czy rurach z zimną wodą. Jak więc widać, głównym winowajcą tej sytuacji jest wilgotność powietrza wewnątrz samochodu. Aby walczyć z problemem parujących szyb, musimy pozbyć się innego problemu, czyli zbyt dużej wilgotności powietrza.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w samochodzie?

Możemy w tym celu zakupić specjalne pochłaniacze wilgoci, które można stosować w samochodzie. Jeśli chcemy zrobić to taniej, wystarczy żwirek dla kotów i skarpeta. Sylikonowy żwirek bardzo dobrze absorbuje wilgoć. Gdy owiniemy go w skarpetkę i pozostawimy w aucie, będzie działał niczym pochłaniacz wilgoci. Możemy nawet zrobić kilka takich pochłaniaczy i umieścić w różnych miejscach samochodu.

Pamiętaj, że efekt nie będzie zauważalny od razu, ale po paru dniach poziom wilgotności powietrza w aucie spadnie i problem zaparowanych szyb zacznie znikać. Pamiętaj też o tym, że takie pochłaniacze co jakiś czas trzeba wymieniać.

Poradnik wideo

Podobne artykuły