Sposób na parujące szyby w samochodzie

Kategoria: Motoryzacja Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2016-10-21 / Aktualizacja: 2017-10-12

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Parujące szyby o tej porze roku to normalne, a będzie jeszcze gorzej. Zimą para zacznie zamarzać i jeszcze trudniej będzie się jej pozbyć. Poziom wilgotności powietrza w samochodzie wzrasta wraz z powietrzem, które dostaje się z zewnątrz. Pada deszcz, śnieg, to wszystko sprawia, że powietrze jest wilgotne. Dostaje się do auta przez otwory wentylacyjne, przy otwieraniu drzwi itd. Następnie skrapla się na szybach i powoduje, że one parują. Dlatego też nawet w trakcie zimy warto używać klimatyzacji bo osusza ona powietrze. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów na pozbycie się wilgoci z auta i jednocześnie wyeliminowaniu problemu parujących szyb.

1. Skarpetka z ryżem

To znany i stary sposób. Ryż świetnie absorbuje wilgoć, dlatego możemy użyć go jako osuszacza powietrza. Napełnij bawełnianą skarpetkę ryżem i umieść ją po siedzeniem auta. Sprawdzaj raz w tygodniu czy nie jest już zbyt wilgotna, wtedy należy ją wymienić na nową. Zamiast ryżu możecie użyć żwirku dla kota, lub innego preparatu dobrze pochłaniającego wilgoć.

2. Wymień dywaniki na gumowe

W zimie i jesieni warto wymienić dywaniki na gumowe. Z tych dużo łatwiej pozbędziemy się wody wniesionej do samochodu na butach. Gdy zbierze się w nich woda wyjmij je i otrzep na zewnątrz. Pod dywaniki możesz rozłożyć gazetę, która dodatkowo pochłonie wilgoć. Pamiętaj tylko by ją wymieniać gdy tylko robi się wilgotna.

3. Pochłaniacz wilgoci do samochodu

Na stancjach benzynowych czy marketach można kupić specjalne pochłaniacze wilgoci do samochodu. Warto mieć dwa i jeden umieścić w kabinie, a drugi w bagażniku. Kosztują one ok. 5 zł (te najtańsze) i działają przez 90 dni więc wydatek jest stosunkowo mały.

4. Płyny zapobiegające parowaniu szyb

Do mycia szyb znajdziemy w sklepach specjalne płyny „anty-para” „glass vision” itd. Ich działanie polega na tym, że po umyciu szyby takim preparatem nie powinna ona parować. Najpierw jednak musimy umyć szybę zwykłym płynem, a dopiero potem preparatem zapobiegającym parowaniu szyb. Ich skuteczność jest różna, ale gdy połączymy go z jedną metodą osuszania samochodu np. skarpetka z ryżem, to efekt jest naprawdę dobry.

5. Uszczelki i filtry

Przed jesienią musimy również zadbać o uszczelki i filtry w naszym samochodzie. Są one częstym powodem gromadzenia się w nim wilgoci. Sprawdź uszczelki drzwi i bagażnika oraz filtr przeciwpyłkowy oraz kabinowy. Jeśli nie były dawno wymieniane (a powinny nawet raz w roku) to warto się tym zająć przed zimą.

Podobne artykuły