Śpisz zbyt krótko? Przez to nie schudniesz!

Zdrowie Data publikacji: 22 stycznia 2018

Zbyt mała ilość snu powoduje otyłość. Oczywiście powodami niewysypiania się mogą być różne rzeczy począwszy od stresu po tryb życia kończąc. Niestety w dzisiejszym świecie mamy tyle rzeczy na głowie, że bardzo często nie sypiamy tyle ile potrzebuje tego nasz organizm.

Zbyt mała ilość snu

Zastanawiasz się ile godzin snu potrzebujesz w ciągu nocy aby Twój organizm wypoczął? Jest to zależne od wieku.

  1. 0-3 miesiące – od 14 do 17 godzin snu
  2. 4-11 miesięcy – od 12 do 15 godzin snu
  3. 1-2 lata – od 11 do 14 godzin snu
  4. 3-5 lat – od 10 do 14 godzin snu
  5. 6-13 lat – od 9 do 11 godzin snu
  6. 14-17 lat – od 8 do 10 godzin snu
  7. 18-25 lat – od 7 do 9 godzin snu
  8. 26-64 lat – od 7 do 9 godzin snu
  9. powyżej 65 lat – od 7 do 8 godzin snu

Konsekwencje braku snu

Zanim jednak przejdziemy do samego problemu otyłości, zastanówmy się jakie inne konsekwencje ma zbyt mała ilość snu. Chcielibyśmy abyście mieli świadomość, że pracując nad swoim snem nie tylko ułatwicie sobie odchudzanie lub zwolnicie tempo przybierania na wadze, ale również zadbacie o ogólną kondycję i zdrowie organizmu.

Najczęstsze konsekwencje zbyt małej ilości snu

Brak snu wpływ ana cały nasz organizm. Osłabia układ odpornościowy, dlatego powoduje, że częściej zapadamy na choroby. Negatywnie wpływ ana układ nerwowy, mogą powstać halucynacje, zaburzenia percepcji, problemy z myśleniem i skupieniem się.

Zobacz również: Domowy sposób na bezsenność

Brak snu również negatywnie wpływa na nasze serce. Zwiększa również ryzyko cukrzycy typu drugiego i opóźnia nasz czas reakcji, co oczywiście może być niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu. Ludzie niewyspani jak pokazują badania zachowują się podobnie do nietrzeźwych i stwarzają podobne zagrożenie.

Zbyt mało snu, a otyłość

Po tym długim wstępie przechodzimy do meritum sprawy, a mianowicie wpływu braku snu na otyłość. Badania wskazują, że brak snu wzmaga apetyt, a osoby, które śpią za mało pochłaniają dziennie o 600 kcal więcej niż osoby, które śpią odpowiednią ilość godzin snu.

Zobacz również: O której godzinie dziecko powinno chodzić spać

Za wszystko odpowiedzialna jest leptyna. To hormon, który daje nam znać, że jesteśmy już najedzeni. U osób, które mają problemy ze snem dochodzi do zaburzenia wydzielania tego hormonu przez co zwiększa się ilość hormonu przeciwnego, który odpowiada za uczucie głodu.

Wydłużenie doby sprawia również, że więcej musimy zjeść. Wiele osób o tym zapomina i nie planuje kolejnego posiłku na dwie godziny przed snem, nawet gdyby miał on odbyć się o drugiej w nocy. Zjedzenie lekkiego serka wiejskiego z warzywami jest wtedy dużo lepszym wyjściem niż uczucie głodu.

Pamiętajcie by w takiej sytuacji nie kłaść się spać głodnym, a wcześniej coś zjeść. Wtedy nasz organizm przestawia się w tryb przetrwania i zaczyna gromadzić zapasy, którymi jest oczywiście tkanka tłuszczowa. Tego chcielibyśmy uniknąć.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły