Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!

Technologie Data publikacji: 28 grudnia 2016

Jeśli masz smartfona z androidem to jesteś narażona na wirusy. Są to niebezpieczne programy, które mogą przejąć Twoje prywatne dane i np. dane do konta bankowego jeśli korzystasz z niego przez telefon. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami?

Przede wszystkim nie instaluj nigdy aplikacji z nieznanych źródeł. Domyślnie instalowanie aplikacji z nieznanego źródła w Twoim telefonie z Androidem jest domyślnie zablokowane. Można tę opcję jednak ręcznie włączyć. Nigdy jednak nie wiesz jaki kod został zaszyty w takiej aplikacji gdyż nie przeszła ona przez sklep Google Play i nie została pod tym kątem sprawdzona. Dlatego najbezpieczniejsze jest instalowanie nowych aplikacji bezpośrednio z Google Play.

Program antywirusowy na Androida

Zainstaluj program antywirusowy i przeskanuj swój telefon. Będzie on również reagował w sytuacjach gdy jakaś aplikacja będzie chciała uruchomić złośliwy kod na Twoim telefonie. Niestety antywirus wpływa na szybsze zużycie baterii i zwiększa zużycie pamięci ram. Dlatego jeśli masz słabszy telefon staraj się po prostu co jakiś czas zainstalować antywirusa, przeskanować telefon i go usunąć. Ja polecam osobiście Mobile Security & Antivirus od Avast Software.

Czyszczenie Malware

Są też specjalne programy, które domyślnie skanują nasz telefon i wyszukują szkodliwego oprogramowania, którym mogą być wirusy czy złośliwe pliki odpalające kod infekujący nasze urządzenie lub podejmujący niebezpieczne działania naruszające naszą przydatność. Dzięki temu prostemu programowi wykryjemy złośliwe oprogramowanie i je usuniemy. W tym celu warto skorzystać z Malwarebytes Anti-Malware, który jest cenionym rozwiązaniem na rynku.

Podejrzane komunikaty na stronach WWW

Czasami gdy wchodzisz na stronę wyskakuje Ci komunikat, że wykryto wirusa. Ściągnij albo przeskanuj swój telefon teraz i zachęca do kliknięcia w przycisk. Nie rób tego – to zwykłe oszustwo. To ma na celu wyciągnięcie Twoich danych osobowych albo zainstalowanie na Twoim telefonie złośliwego oprogramowania, a nie naprawienie Twoich problemów. Fałszywe komunikaty o wykryciu wirusa to bardzo częsta technika oszustów, a właściciel strony może nawet nie wiedzieć, że wyświetla Ci taki komunikat. Może się on więc przytrafić na stronach, które często odwiedzasz i masz do nich zaufanie.

Podobne artykuły