Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!

DomPelenPomyslow.pl Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!

Jeśli masz smartfona z androidem to jesteś narażona na wirusy. Są to niebezpieczne programy, które mogą przejąć Twoje prywatne dane i np. dane do konta bankowego jeśli korzystasz z niego przez telefon. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami?

Przede wszystkim nie instaluj nigdy aplikacji z nieznanych źródeł. Domyślnie instalowanie aplikacji z nieznanego źródła w Twoim telefonie z Androidem jest domyślnie zablokowane. Można tę opcję jednak ręcznie włączyć. Nigdy jednak nie wiesz jaki kod został zaszyty w takiej aplikacji gdyż nie przeszła ona przez sklep Google Play i nie została pod tym kątem sprawdzona. Dlatego najbezpieczniejsze jest instalowanie nowych aplikacji bezpośrednio z Google Play.

Program antywirusowy na Androida

Zainstaluj program antywirusowy i przeskanuj swój telefon. Będzie on również reagował w sytuacjach gdy jakaś aplikacja będzie chciała uruchomić złośliwy kod na Twoim telefonie. Niestety antywirus wpływa na szybsze zużycie baterii i zwiększa zużycie pamięci ram. Dlatego jeśli masz słabszy telefon staraj się po prostu co jakiś czas zainstalować antywirusa, przeskanować telefon i go usunąć. Ja polecam osobiście Mobile Security & Antivirus od Avast Software.

DomPelenPomyslow.pl Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!

Czyszczenie Malware

Są też specjalne programy, które domyślnie skanują nasz telefon i wyszukują szkodliwego oprogramowania, którym mogą być wirusy czy złośliwe pliki odpalające kod infekujący nasze urządzenie lub podejmujący niebezpieczne działania naruszające naszą przydatność. Dzięki temu prostemu programowi wykryjemy złośliwe oprogramowanie i je usuniemy. W tym celu warto skorzystać z Malwarebytes Anti-Malware, który jest cenionym rozwiązaniem na rynku.

DomPelenPomyslow.pl Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!

Podejrzane komunikaty na stronach WWW

Czasami gdy wchodzisz na stronę wyskakuje Ci komunikat, że wykryto wirusa. Ściągnij albo przeskanuj swój telefon teraz i zachęca do kliknięcia w przycisk. Nie rób tego – to zwykłe oszustwo. To ma na celu wyciągnięcie Twoich danych osobowych albo zainstalowanie na Twoim telefonie złośliwego oprogramowania, a nie naprawienie Twoich problemów. Fałszywe komunikaty o wykryciu wirusa to bardzo częsta technika oszustów, a właściciel strony może nawet nie wiedzieć, że wyświetla Ci taki komunikat. Może się on więc przytrafić na stronach, które często odwiedzasz i masz do nich zaufanie.

DomPelenPomyslow.pl Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!

Zobacz również
Skomentuj

Masz smartfona? Zobacz jak chronić go przed wirusami!