Skup samochodów używanych – kiedy warto z niego skorzystać?

Motoryzacja Data publikacji: 19 lutego 2022

Sprzedaż samochodu wiąże się z dość sporym przedsięwzięciem. Najpierw musimy wyszykować samochód, aby zrobić mu zdjęcia, które zachęcą potencjalnego kupującego. Następnie musimy przygotować ogłoszenie i umieścić je w jednym z serwisów, a nawet w kilku. Te znane odwiedzane przez wielu użytkowników wymagają za to opłaty. Następnie na czas sprzedaży musimy zadbać o to, aby auto było czyste i sprawne. Kupujący może pojawić się w każdej chwili, ale oglądający nie zapewnia nam jeszcze finalizacji transakcji. Dlatego musimy poświęcić też swój czas na spotkania z zainteresowanymi zakupem i prezentację auta oraz jazdy próbne.

To wszystko sprawia, że ponosimy koszta, tracimy czas, a sprzedaż auta i tak może potrwać kilka miesięcy. Nie zawsze jednak możemy tyle czekać. Czasami samochód może też wymagać spore wkładu, aby nadawał się do sprzedaży. W takich sytuacjach pomocny może okazać się skup samochodów.

Zalety korzystania ze skupu samochodów

Najważniejszą z zalet jest to, że dzięku skupowi możemy sprzedać swój samochód bardzo szybko i w większości przypadków od razu otrzymamy gotówkę do ręki. To zdecydowanie duża zaleta, dla tych, którzy sprzedają samochód mając problemy finansowe, a pieniądze ze sprzedaży mają za zadanie pomóc nam z tych problemów się wydostać. Wtedy natychmiastowa sprzedaż i dostępność gotówki to ważne zalety.

Skupy samochodów często są dużo mniej wybredne niż prywatni kupujący. Doskonale wiedzą o tym, że auta mają swoje problemy i liczą się z koniecznymi inwestycjami, aby takie auto potem sprzedać z zyskiem lub na części. Dlatego w skupie bez problemu sprzedamy auta uszkodzone lub z widocznymi blacharskimi uszkodzeniami. Sprzedamy również samochody bez aktualnego badania technicznego czy nawet ubezpieczenia.

Mimo, iż za takie auto dostaniemy z pewnością mniejsze pieniądze, to mimo wszystko cała transakcja może dla nas okazać się korzystna. Zapłacenie mechanikowi za naprawienie samochodu, aby mógł przejść badanie techniczne może okazać się droższe, niż różnica pomiędzy wartością auta na rynku wtórnym, a w skupie. Dlatego warto dobrze przemyśleć, czy w naszej sytuacji warto naprawiać samochód. Tym bardziej, że skupy najczęściej współpracują z mechanikami lub mają własnych i wtedy koszt naprawy takie samochodu dla nich jest dużo niższy. Mogą więc zaoferować nam i tak atrakcyjną cenę.

Kolejną zaletą jest swego rodzaju przeniesienie odpowiedzialności. Gdy sprzedajemy auto używane nigdy nie wiemy co się w nim może za jakiś czas zepsuć. Prywatna osoba po pewnym czasie może wrócić do nas zła o to, że wyszła na jaw jakaś usterka, o której nie wiedzieliśmy. Sprzedając samochód w skupie ten problem praktycznie znika, oczywiście nie oznacza to, że możemy zataić wady, o których wiemy. Pracownicy skupu jednak dobrze sprawdzą nasze auto przed kupnem, aby wiedzieć jakich inwestycji będzie wymagać, aby mogło być dalej sprzedane jako sprawny pojazd.

Wady korzystania ze skupu samochodów

Wadą z pewnością jest to, że w ten sposób możemy uzyskać niższą cenę niż na rynku wtórnym. Jednak odbywa się to kosztem szybkiej sprzedaży i dostępności gotówki. Nie musimy też zbytnio przejmować się stanem samochodu i inwestować w jego przygotowanie do sprzedaży. Dlatego w ostatecznym rozrachunku różnica ta wcale nie musi wyjść tak wielka, jakby mogło się nam wydawać. Oczywiście warto wcześniej zapytać o wycenę. Skupy samochodów, takie jak Skup Aut Lubuskie wykonują je całkowicie bezpłatnie. Na oględziny dojeżdżają we wskazane miejsce i o wygodnej dla nas porze. Dlatego nie tracimy w zasadzie nic, a możemy zyskać informację o wartości naszego samochodu, a dodatkowo jeśli oferta okaże się dla nas interesująca, szybko sprzedać auto i od razu dostać gotówkę.

Jak znaleźć skup samochodów w naszej okolicy?

Jest na to kilka sposobów, a pierwszym z nich jest oczywiście skrozystanie z wyszukiwarki Google. Wystarczy wpisać hasło Skup Aut Zielona Góra lub Skup Aut Sulechów czy podać inne miasto z którego jesteśmy lub duże miasto w naszej okolicy. W ten sposób z pewnością znajdziemy bez problemu kilka firm, u których możemy poprosić o ofertę.

Wiele z tych firm ogłasza się na portalach ogłoszeniowych np. OLX. Wystarczy więc wybrać naszą miejscowość i w pole wyszukiwania wpisać „skup aut”. Wtedy znajdziemy ogłoszenia firm, z którymi możemy się skontaktować. Stanowi to również dobre uzupełnienie, gdyż nie wszystkie firmy możemy znaleźć na pierwszej stronie w Google.

Podobne artykuły