Jeśli wydaje się Wam, że poranne skrobanie szyb samochodowych to nieprzyjemny obowiązek, do którego musicie przywyknąć, to wcale tak nie jest. W tym artykule podpowiemy Wam, jak uniknąć zamarzania szyb w samochodzie, a także jak usunąć lód z szyby bez skrobania.
Najgorsze jest zamarzanie szyb od wewnętrznej strony. Nie tylko ciężko je się czyści, a dodatkowo roztopiony lód spływa wprost na kokpit naszego samochodu. Winowajcą tej sytuacji jest zbyt wilgotne powietrze wewnątrz samochodu. Możemy temu zaradzić na kilka sposobów. Oto krótka lista rzeczy, którymi musisz się zająć, aby wyeliminować ten problem.
Drugim problemem, z którym musimy zmagać się zimą jest zamarzanie szyb na zewnątrz. Musimy je wtedy rano oczyścić skrobaczką zanim ruszymy do pracy. Tutaj niestety nasz wpływ na ten fakt jest dużo mniejszy. Nie mamy bowiem dużego wpływu na wilgotność powietrza i temperaturę w nocy. Możemy jednak zastosować pewne sposoby, które sprawią, że szyba nie zamarznie lub warstwa lodu nie będzie tak gruba.
Jeśli parkujesz samochodem pod swoim domem, możesz stanąć do niego przodem podjeżdżając blisko ściany. Ściany budynku oddają jakąś część ciepła. Odbijają się od nich również promienie słoneczne. To pomaga zapobiec zamarzaniu szyby w samochodzie.
Drugą opcją jest założenie specjalnej przeciwszronowej maty na szybę samochodową. Dostępne są one również w formie półplandeki, którą łatwiej się nakłada, a pozwala jednocześnie chronić wszystkie szyby. Dzięki temu możemy uniknąć porannego skrobania szyb.
W swojej kuchni mamy prawdopodobnie środki, które mogą nam pomóc w rozmrożeniu szyby. Są nimi alkohol lub ocet, który wystarczy zmieszać z wodą w proporcjach 1:1 i przelać do butelki z atomizerem. Taką mieszankę spryskujemy szybą, a po chwili lód zacznie się rozpuszczać. Powstałą w ten sposób wodę wystarczy tylko ściągnąć wycieraczkami i można ruszać w drogę.
Skutecznym środkiem do odmrażania szyb jest mieszanka alkoholu etylowego lub denaturatu z wodą. Alkohol etylowy 96% jest prosty do zdobycia i w miarę tani. Litr kosztuje ok. 10 zł, ale z niego wytworzymy 2 litry środka do odmrażania szyb. To sprawia, że koszt jednego litra to ok. 5 zł. Jest to mniej niż koszt zakupu takich środków w sklepach.
Wystarczy, że zmieszamy alkohol etylowy z wodą w proporcjach 1:1. Mając półlitrową butelkę z atomizerem wystarczy wlać do niej 250 ml wody i 250 ml alkoholu etylowego. Taką mieszankę wozimy w samochodzie i w razie potrzeby spryskujemy nią zamarzniętą szybę.
Wystarczy zwykła wazelina techniczna, którą możesz nałożyć na uszczelki w samochodzie przy drzwiach. Warstwa nie musi być gruba. Zapobiegnie ona przymarzaniu uszczelek, które często rano utrudniają otwarcie samochodu, albo całkowicie je uniemożliwiają.
Chcesz, aby auto wewnątrz szybciej się nagrzało? Jeśli korzystasz z klimatyzacji, to wyłącz ją. Następnie włącz obieg zamknięty, a dzięki temu powietrze nagrzeje się szybciej.