Co się dzieje z ciałem gdy codziennie pijesz dużo herbaty?

Zdrowie Data publikacji: 06 lutego 2018

Jeśli herbata jest zielona to nikt nie wątpi w jej właściwości lecznicze. Zawiera przeciwutleniacze, pomaga schudnąć, obniża poziom cholesterolu czy oczyszcza organizm z toksyn. Jednak oprócz zielonej herbaty pijemy też czarną. czy ona jest tak samo zdrowa dal naszego organizmu? Okazuje się, że pita w większych ilościach potrafi wpływać negatywnie na nasze zdrowie.

Niszczenie tkanki kostnej

Mocna parzona czarna herbata zawiera dużo fluoru, który w nadmiarze niszczy związki wapnia. Przede wszystkim cierpią na tym nasze zęby, mogą żółknąć i pojawi się próchnica. Sprzyja to również rozwojowi osteoporozy –  nadmiernej kruchości kości. Dlatego czarnej herbaty nie powinno się parzyć zbyt długo. Maksymalnie 5 minut. Również ograniczajmy jej ilość w ciągu dnia do 2-3 filiżanek.

Żółte zęby

Spójrz na swoje zęby, a potem na powierzchnię porcelanowego kubka. To samo osadza się na nich. Dotyczy to zwłaszcza taniej herbaty w torebkach. Dlatego lepiej kupować susz i kupić zaparzacz do kawy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pijemy lepszą gatunkowo herbatę.

Metale ciężkie

W 2013 r. Canadian Journal of Toxicology opublikował wyniki badań torebek herbaty od różnych producentów. We wszystkich próbach toksykolodzy wykryli ołów, aluminium, arsen i kadm! Metale ciężkie przedostają się do roślin z zanieczyszczonej gleby, a ich obecność w herbacie zależy od czasu parzenia. Gdy zaparzymy herbatę przez ok. 15 minut może znaleźć się w niej największa ilość.

Dlatego zdecydowanie lepiej jest parzyć herbatę maksymalnie przez trzy minuty. Dużo lepiej natomiast pić białą herbatę.

Neutralizuje działanie leków

Gdy jesteś chora i masz temperaturę często robimy sobie ciepłą herbatę. Okazuje się jednak, że ta zawiera teofilinę, która ma działanie moczopędne i zmniejsza tym samym skuteczność leków np. przeciwgorączkowych.

Dodatkowo nie można pić herbaty z lekami zawierającymi azot np. kodeina. Tworzy się wtedy osad, który może źle wpływać na serce.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

W 2011 roku amerykańscy naukowcy odkryli, że herbata blokuje wchłanianie żelaza. Regularne spożywanie herbaty podczas posiłków wywołuje anemię z niedobory żelaza ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Zielona herbata a ciąża

Zielona herbata zmniejsza wchłanianie kwasu foliowego . Jest to jeden z najważniejszych elementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka! Lepiej ograniczyć spożywanie herbaty w czasie ciąży, ewentualnie – nie więcej niż 2 filiżanki dziennie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły