Rzeczy, które każda mama powinna wiedzieć

Parenting Data publikacji: 07 stycznia 2016 / Aktualizacja: 2017-10-04

Miniatura

Zebraliśmy w jednym miejscu porady, które są odpowiedzią na pytania często zadawane przez matki. Te rzeczy każda mama powinna wiedzieć więc przeczytaj koniecznie :)

Niemowlę często płacze. Co robić?

dadsa

Musisz nauczyć się odgadywać potrzeby swojego dziecka i odróżniać płacz. Jednak gdy dziecko zanosi się w nocy stale i przez długi czas, ale nic nie pomaga to może oznaczać kolki. Możesz położyć dziecko na brzuchu i masować plecy. Możesz mu również zrobić ciepły kompres na brzuch. Jednak są to dolegliwości, które nie przechodzą tak łatwo. Mojemu dziecku pomogły leki, ale musiałam specjalnie kupować Sab Simplex, który dostaniecie w Niemczech. Jednak warto bo jest dużo skuteczniejszy od naszych polskich zamienników. W sprawie podawania leku oraz dawkowania skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Co podawać dziecku do picia?

Wiele napojów, nawet jeśli wydaje nam się, że są zdrowe to takie nie są. Najlepsza jest woda lub świeżo wyciskane soki – w zależności od wieku mogą być inne. Najlepiej zilustruje Ci to poniższa grafika – pewnie nigdy nie podasz już dziecko np. Nestea.

10152405_668632793208930_2936486262035351544_n

Moje dziecko nie chce ssać piersi

Mimo, że istnieje grono położnych, które na siłę będą przystawiać Ci dziecko i mówić, że dziecko weźmie każdą pierś to tak niestety nie jest a to pozostałość patologii starego systemu. Potem dziecko dostaje butelkę, z której mleko leci bardzo łatwo i dostaje jeszcze większej awersji do piersi. Wiele mam stosuje i poleca kapturki, które nakłada się na piersi. Ułatwiają ono dziecku ssanie, a z czasem dziecko samo bywa, że przechodzi na Twoją naturalną pierś bez kapturka. Nie dawaj sobie wmówić, że dziecko nie będzie pić, a tym bardziej namówić się do wprowadzenia mleka modyfikowanego. Mleko matki jest tak istotne, że powinnaś przedsięwziąć wszelkich starań aby najpierw postarać się karmić dziecko swoją piersią.

Moje dziecko ma rzadkie zielone kupki

To nie musi od razu oznaczać, że Twoje dziecko jest chore. Co prawda warto zrobić badania i poszukać przyczyny. Jednak gdy zaczniesz wprowadzać dziecku do diety normalne produkty, zaczynając od marchewki kupki zmienią się całkowicie. Taka uroda człowieka, że jest inny. Czasami dziecko zrobi zielone wodniste kupki bo dużo płacze w nocy i ma kolki. W innym przypadku może to być wynik zarażenia bakterią, ale też może nie być żadnej konkretnej przyczyny, a problem rozwiąże się sam bez Twojego stresu.

Moje dziecko nie chce raczkować

6062754-raczkujace-niemowle-900-600

Może się zdarzyć, że od razu przejdzie do chodzenia a do raczkowania wróci później. W każdym razie zalecamy konsultację i rehabilitację, kilka godzin rehabilitacji może zdziałać cuda i dziecko jeszcze wróci do raczkowania. Zdarzają się przypadki, że za zastój w rozwoju wpływa brak dostatecznego poziomu witaminy D3. Widziałam przypadki dzieci, które po zwiększeniu dawki witaminy D3 nagle zaczęły chłonąć nowe rzeczy jak gąbka mimo, że wcześniej rozwijały się znacznie wolniej od rówieśników.

Moje dziecko mówi swoim językiem i nikt go nie rozumie

Jeśli dziecko znajdzie język zastępczy np. przez pokazywanie albo zacznie mówić „swoim językiem” i będzie mu się wydawało, że faktycznie mówi to może zdarzyć się, że rozwój mowy zostanie zahamowany. Jednak jeśli to małe dziecko 2-3 letnie maksymalnie to nie ma czym się jeszcze martwić. Dużo z nim rozmawiajmy a zmiany nastąpią same. W przypadku starszych dzieci warto to skonsultować.

Co z seksem po ciąży?

Z seksem powinnaś zaczekać do końca połogu czyli 6-8 tygodni, a minimum 4. Jednak wielu kobietom zdarza się, że je boli podczas stosunku z powodu zbyt ciasnego zaszycia przez ginekologa. Jeśli jesteś w stanie wytrzymać i nie sprawia Ci to nadmiernego bólu można to rozpracować razem z partnerem przez masaże i seks. Jeśli jednak ból jest nieznośny będzie to wymagało kolejnego zabiegu.

Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?

Ciemieniucha to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym matkom. Jednak zupełnie nie ma czym się przejmować jeśli odpowiednio z nią postępujemy. Jak sobie z nią poradzisz zobaczysz tutaj.

Moje dziecko nie chce odzwyczaić się od smoczka, co zrobić?

Smoczek jest wygodny, ale co zrobić gdy dziecko już jest za duże na smoczek, ale nie chce się z nim rozstać? Mamy dla Was kilka rad :)

Podobne artykuły