Renowacja matowych reflektorów w samochodzie – jak odnowić światła w aucie

DIY Motoryzacja Data publikacji: 14 grudnia 2016

2016-12-14_223914

Witajcie! Jeśli Wasze reflektory w samochodzie zmatowiały to możecie samodzielnie dokonać renowacji. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo pieniędzy, a efekt będzie naprawdę profesjonalny. W tym poradniku dowiecie się jak naprawić zmatowione reflektory samochodowe.

Zmatowiałe reflektory to po prostu utlenienie się powłoki plastiku odpowiedzialnej za redukcję promieniowania UV. Nakładana ona jest na nowe lampy podczas procesu ich produkcji. Z czasem jednak zaczyna ona ulegać degradacji pod wpływem promieni słonecznych i reflektory po prostu żółkną i stają się matowe. Aby ten efekt odwrócić i przywrócić im młodość wystarczy tę powłokę usunąć. Aby to zrobić po prostu ją polerujemy, ale w specjalny sposób aby nie uszkodzić reflektora.

Renowacja matowych reflektorów samochodowych

Całą przygodę z renowacją reflektorów musimy zacząć od małych zakupów. Jest parę rzeczy, które będzie nam potrzebnych, ale ich koszt jest stosunkowo tani w porównaniu z taką renowacją w profesjonalnym zakładzie albo wymianą lamp. Dzięki renowacji usuniemy zmatowiałą warstwę na lampie i będzie ona wyglądała naprawdę jak nowa. Nie musicie się również bać, że ją zniszczycie, nic takiego się nie stanie jeśli postąpicie zgodnie z instrukcją.

Potrzebne materiały:

  • woda
  • papiery wodne o gradacjach: 800, 1000, 1200, 1500, 2000, 2500
  • butelka po płynie do mycia szyb
  • automatyczna polerka (najtańsza wystarczy byleby miała regulację obrotów)
  • pady polerskie do cuttingu, polishingu i fishinguu
  • pasty polerskie FG400, PF2500, SF4000
  • zmywacz sylikonowy
  • ściereczka z mikrofibry
  • taśma malarska

Sposób renowacji reflektorów samochodowych

Zaczynamy od napełnienia wiadra wodą i włożenia do nich papierów wodnych. Zawsze tak należy zrobić aby papiery namoczyły się. Gdy pracujemy przy delikatnych powierzchniach nie chcemy aby powstały na nich głębokie rysy. Taka prosta czynność nas przed tym uchroni.

Zacznij od zaklejenia karoserii wokół reflektora taśmą malarską abyśmy przypadkiem na nią nie wyjechali i jej nie zmatowili. Wyglądałoby to nie ładnie. Następnie klosze dokładnie oczyszczamy zmywaczem silikonowym, który również pomoże usunąć nam tłuszcz. Czyścimy bardzo dokładnie, nawet dwa razy jeśli trzeba.

Zobacz również: Jak polerować karoserię samochodu? 

Zaczynamy polerowanie od papieru o gramaturze 800. Do butelki z atomizerem nalewamy wody i cały czas spryskujemy reflektor podczas polerowania. Robimy to tak długo, aż zejdzie powłoka UF i nie będzie widać zmatowień oraz rys. Możesz to robić ręcznie. Używamy ruchów poziomych. Gdy reflektor będzie równomiernie wytarty bierzemy papier 1000.

Teraz szlifujemy ruchami pionowymi. Cały czas spryskujemy i szlifujemy papierem do uzyskania jednolitego efektu. Parę minut powinno wystarczy na każdy typ papieru. Lampy po całej kuracji powinny być równomiernie zmatowione. Nie będą przeźroczyste, nie bójcie się tak ma na razie być.

Polerowanie lamp

Jeszcze raz używamy zmywacza i dobrze oczyszczamy lampy. Teraz przejdziemy do polerowania aby reflektorom nadać właściwej przeźroczystości. Najlepiej jest to zrobić maszynką polerską, ale można też ręcznie. Zajmie to jednak więcej czasu i nie uzyskamy tak równomiernego efektu. Używamy najpierw pasty FG400, która powinna usunąć nasze szlify, które zrobiliśmy wcześniej. Następnie PF2500 aby jeszcze bardziej wygładzić powierzchnię i na koniec SF4000 aby nadać reflektorom lustrzanej tafli. Oczywiście wykorzystujemy do tego pastę polerską według zaleceń w instrukcji. Do FG400 używamy pada cutting, następnie polish i finish. Sprawdzamy efekt oczyszczając lampy i włączając światłą. Jeśli zauważymy jakieś niedoskonałości jeszcze robimy rundkę finisherem.

Zobacz również: Jak usunąć głęboką rysę z lakieru?

Filtr UV

Efekt już teraz powinien być świetny. Reflektory będą wyglądać jak nowe. Możemy jeszcze na koniec kupić powłokę zabezpieczającą przed promieniami UV i nałożyć ją samodzielnie. Taka powłoka powinna wytrzymać parę lat i dzięki temu dobrze zabezpieczy nasze reflektori i sprawi, że nie będziemy musieli tak szybko powtarzać zabiegu.

Mam nadzieję, że teraz już wiecie jak profesjonalnie wypolerować zmatowiałe reflektory samochodowe. Po tym zabiegu lampy Twojego samochodu będą wyglądały jak nowe! Metoda jest na tyle skuteczna, że możesz za jej pomocą zacząć robić to nawet profesjonalnie. Zobacz efekty na swoim samochodzie i zrób to samo dla znajomych za małą opłatą :)

Podobne artykuły