Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic – jak to zrobić?

Motoryzacja Data publikacji: 03 czerwca 2022

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych jest możliwe od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że możemy zostawić tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela, a to oczywiście oszczędność dla naszego portfela. Nie musimy bowiem płacić za wystawienie nowych tablic dla naszego samochodu.

Obecnie za nowe tablice rejestracyjne musimy zapłacić 80 zł. Właśnie tyle możemy więc zaoszczędzić pozostawiając stare tablice. Możemy to zrobić nawet w sytuacji, gdy auto pochodzi z innej części kraju i tablice mają całkiem inny początek.

Kiedy można pozostawić stare tablice rejestracyjne podczas rejestracji zakupionego pojazdu?

Aby móc pozostawić stare tablice rejestracyjne podczas przerejestrowywania pojazdu musimy spełnić kilka warunków. Oczywiście pierwszym z nich jest to, iż auto powinno być wcześniej zarejestrowane w Polsce.

Drugi warunek to to, iż tablice powinny posiadać aktualny wzór. Przykładowo więc kupując auto, które jeszcze jeździ na tak zwanych „czarnych tablicach”, będziemy musieli wymienić je na nowe. Ostatni trzeci warunek, jaki musi spełnić to to, iż tablice powinny być niezniszczone. Jeśli poprawne odczytanie numeru rejestracyjnego jest problematyczne, wtedy tablice musimy wymienić na nowe.

Jeśli spełniamy wszystkie trzy warunki, wtedy możemy pozostawić stare tablice na samochodzie. Oczywiście jest to dobrowolne. Jeśli wolimy jednak wymienić tablice rejestracyjne, to możemy to zrobić. Wtedy jednak do kosztu rejestracji samochodu musimy dodać 80 zł. Wyniesie więc on łącznie 180,5 zł. Na ten koszt składają się:

  • wymiana standardowych tablic – 80 zł
  • wydanie dowodu rejestracyjnego – 85 zł
  • tymczasowe pozwolenie – 13,5 zł
  • opłata ewidencyjna – 2 zł

Jeśli zdecydujemy się wymienić tablice na indywidualne, wtedy koszt ten zwiększy się do 1100,50 zł.

Jakie dokumenty są wymagane przy przerejestrowywaniu samochodu?

Pierwszym dokumentem, który musimy posiadać musi być potwierdzenia nabycia pojazdu. Może to być umowa kupna, faktura VAT lub VAT-marża. To najczęstsze dokumenty jakie otrzymamy po nabyciu samochodu. Samochód oczywiście możemy nabyć też na inne sposoby, choćby za sprawą otrzymanego spadku. Wówczas będziemy potrzebować prawomocnego orzeczenia sądu o nabytym spadku.

Podczas rejestracji samochodu używanego będziemy również potrzebować starego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zaświadczeniu o aktualnym badaniu technicznym (chyba, że jest ono wbite w dowód rejestracyjny) oraz tablic. Pamiętajmy jednak o tym, że te możemy zdecydować się zostawić.

Warto również pamiętać, że nabycie używanego samochodu powinniśmy zgłosić w terminie 30 dni od daty zakupu, który widnieje na dokumencie sprzedaży.

Podobne artykuły