Przebarwienia są Twoją zmorą? Poznaj skuteczną metodę usuwania przebarwień

Uroda Data publikacji: 27 grudnia 2022

Przebarwienia na twarzy to zmiany skórne, które są szczególnie trudne do usunięcia. Praktycznie nie sposób jest pozbyć się ich przy pomocy dostępnych w aptekach i drogeriach kosmetyków. Jeśli szukasz skutecznej pomocy w usuwaniu przebarwień, znajdziesz ją w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub klinice medycyny estetycznej. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe usuwanie przebarwień i jaka jest jego przewaga nad innymi metodami.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia to plamy na skórze powstające z powodu produkcji nadmiernej ilości melaniny w danym miejscu. Czynniki, które sprzyjają powstawaniu przebarwień to m.in.:

  • promieniowanie słoneczne,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej (np. w ciąży, podczas menopauzy),
  • zażywanie leków, ziół i suplementów o działaniu światłouczulającym,
  • stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu.

Popularną metodą usuwania przebarwień są wszelkiego rodzaju zabiegi złuszczające, takie jak mikrodermabrazja czy peeling kwasami. Złożoność powstawania przebarwień sprawia, że tego typu procedury są często niewystarczające. Za najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień, z której skorzystasz m.in. w warszawskiej Klinice Miracki, uważa się obecnie zabieg laserowy.

Jak działa laser na przebarwienia?

Usuwanie przebarwień wykonywane jest przez kosmetologa, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Zazwyczaj nie jest konieczne znieczulenie, ponieważ nowoczesne lasery wyposażone są w efektywne systemy chłodzące. Specjalista przesuwa głowicą lasera po skórze, naświetlając miejsca, w których występują przebarwienia.

Wiązka lasera przenika do skóry i powoduje powstawanie dużej liczby mikrokanalików. Energia koncentrowana jest na poziomie podstawnej warstwy naskórka. Światło pochłaniane jest przez nagromadzoną miejscowo melaninę, która pod wpływem wytworzonej energii zostaje rozbita na mniejsze cząsteczki. Rozdrobniony barwnik jest samodzielnie usuwany przez organizm na drodze procesów metabolicznych. Rogowa warstwa naskórka ulega tylko niewielkiemu uszkodzeniu.

Laserowe usuwanie przebarwień nie wymaga okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu można opuścić gabinet i udać się do swoich normalnych obowiązków.

Efekty laserowego usuwania przebarwień

Twarz po laserowym usuwaniu przebarwień nie tylko odzyskuje równomierny koloryt, ale też staje się odmłodzona i rozświetlona. Poprawia się jej tekstura. Metoda ta sprawdza się w usuwaniu wszelkiego typu przebarwień: 

  • posłonecznych, 
  • pozapalnych, 
  • melasmy, 
  • plam starczych, 
  • piegów.

Bezpośrednio po zabiegu laserowym plamki wydają się jeszcze ciemniejsze. Dopiero po kilku dniach skóra w tym miejscu zaczyna się złuszczać. Skuteczność zabiegu zależy m.in. od rozległości i głębokości przebarwień. Najszybciej schodzą plamy powierzchowne, czyli takie, które zlokalizowane są w naskórku. Znacznie gorzej jest z głębszymi, takimi jak melasma, która powstaje na tle hormonalnym. Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów, aby przebarwienia stały się niewidoczne – z zabiegu na zabieg plamki stają się coraz jaśniejsze.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki po zabiegu usuwania przebarwień jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Wystawienie jej na działanie słońca bezpośrednio po laseroterapii wiąże się z ryzykiem poważnych uszkodzeń posłonecznych. Jeśli masz skłonność do podrażnień, najlepiej całkowicie zrezygnuj z opalania skóry. Nawet po skutecznym laserowym usuwaniu przebarwień, felerne niedoskonałości mogą w niedługim czasie powrócić pod wpływem niesprzyjających warunków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych metodach usuwania przebarwień, skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.

Podobne artykuły