Prosty sposób, dzięki któremu nie będziesz już więcej rano skrobać szyb!

Motoryzacja Data publikacji: 2017-12-13

Zima dopiero się rozkręca, skrobanie szyb ranem stanie się dla wielu osób duża udręką. Na szczęście nie dla Was bo będziecie mogli wypróbować ten sposób, dzięki któremu już więcej rano nie będziecie musieli skrobać szyb w swoich samochodzie.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garażowanie auta, ale nie każdy je ma. Nawet podgrzewana szyba od razu nie rozgrzeje się i nie stopi grubej warstwy lodu dlatego wymaga to czasu i cierpliwości. Praca zimnego silnika na postoju też nie jest dla niego zbyt dobra, auto dużo szybciej rozgrzewa się w czasie jazdy jednak jak jechać gdy szybę pokrywa lód?

Wykorzystamy bardzo prosty przepis na domowy odmrażacz do szyb. Odmrażacze ze sklepów nie są tanie i stosowanie ich codziennie rano przez całą zimę to spory wydatek. Na szczęście odmrażacz do szyb możemy zrobić samodzielnie i to dużo taniej. Wtedy wystarczy nim spryskać szybę i już po chwili lód zacznie topnieć, potem wystarczy po prostu ściągnąć go wycieraczkami. Nie duży lód topi się praktycznie od razu.

Przepis na odmrażacz do szyb

Będziemy musieli zakupić izopropanol, który jest jednym z najtańszych zamienników etanolu czy metanolu. Jest on obojętny dla tworzyw sztucznych więc nie zagrozi np. uszczelkom w szybie samochodowej czy piórom wycieraczek. Znajdziemy go w paliwach, które tankujemy do naszych samochodów. Zwiększa on rozpuszczalność wody w paliwie i zapobiega powstawaniu lodowych czopów w przewodach paliwowych.

Najlepsza jest jego cena, 39 zł za 10 l. To daje nam zaledwie ok. 4 zł za 1L, ale warto sobie kupić o razu duże opakowanie. Kupimy go praktycznie w każdej hurtowni przemysłowej czy w Internecie. Ceny mogą być różne dlatego warto dobrze się rozejrzeć, ja znalazłam opakowania po 10L za właśnie 39 zł. Powinniście znaleźć go też na stacji benzynowej, tam jednak pewnie będzie najdroższy. Z tej ilości izopropanolu zrobimy więcej odmrażacza bo musimy go jeszcze rozcieńczyć z wodą.

Proporcje

  • 2/3 izopropanolu
  • 1/3 wody

W takich proporcjach mieszamy obydwa składniki naszego płynu do rozmrażania szyb, a następnie przelewamy go do innej butelki. Najlepiej z atomizerem gdyż wtedy najłatwiej jest go nanieść na szybę.

Podobne artykuły