Prosta domowa metoda na usunięcie rys na karoserii

Motoryzacja Data publikacji: 08 marca 2017

Nie ma nic co bardziej denerwuje posiadacza samochodu niż rysy na karoserii. Gdy pojawi się na niej rysa nie musisz jednak od razu inwestować w lakiernika. W większości przypadków możesz usunąć ją samodzielnie.

Potrzebne rzeczy

  • mydło
  • ciepła woda
  • ściereczka z mikrofibry
  • taśma maskująca
  • papier ścierny 3000
  • papier ścierny 5000
  • gąbka
  • wosk samochodowy
  • autopolitura

Jak usunąć rysę na karoserii

Zaczynamy od dokładnego czyszczenia wodą z mydłem i osuszenia ściereczką z mikrofibry. Gdybyśmy zostawili część brudną moglibyśmy zadrapać lakier za pomocą drobinek brudu, który znajduje się na powierzchni. Teraz za pomocą taśmy maskującej oznaczamy powierzchnię na ok. 1,5 cm wokół rysy.

Teraz sprawdź paznokciem jak głęboka jest rysa. Jeśli paznokieć po przesunięciu nad nią utknie w niej użyj papieru 3000, jeśli jest dość płaska użyjemy papieru 5000.

Papier ścierny nałóż na gąbkę i spryskaj powierzchnię wodą z mydłem. Gąbka absorbuje część naciska dlatego nie pozwoli nam to na głębokie uszkodzenie karoserii. Nie naciskając mocno szoruj zadrapanie od dołu do góry. Warstwa lakieru bezbarwnego jest dość gruba, dlatego proces szlifowania nie powinien trwać dłużej niż 15 sekund.

Teraz oczyść miejsce szmatką z mikrofibry i zobacz czy rysa nadal na nim jest. Jeśli mieliście szczęście już za pierwszym razem rysa zniknie. Czynność możecie powtórzyć jeszcze raz jeśli będzie nadal widoczna.

Lakier w tym miejscu nieco się zmatowi. Ale tym się nie martw, zaraz się tym zajmiemy.

Teraz papierem 5000 delikatnie rozmaż krawędzie rozmytego śladu na lakierze. Rób to ruchem okrężnym stosując również wodę z mydłem. Zrób to starannie, ale nie wkładaj w to dużo siły. Teraz użyjemy środka do polerowania karoserii, który również usuwa rysy. Najpierw jednak oczyść powierzchnię. Nałóż trochę środka na mikrofibrę i wypoleruj fragment karoserii okrężnymi ruchami. Po jednym lub dwóch razach zmatowiona powierzchnia odzyska kolor.

Na koniec na to miejsce nałożymy wosk samochodowy. Nakłada się go cienką warstwę gąbeczką i czeka aż wyschnie, a następnie poleruje mikrofibrą. Teraz już nasz efekt jest widoczny.

Po zarysowaniu nie został nawet ślad.

Jeśli zamierzacie oddać auto z powodu takiej rysy do naprawy to możecie wypróbować najpierw ten sposób. Nic nie powinno się stać z karoserią jeśli wszystko wykonacie według instrukcji. Rysa będzie dzięki temu niewidoczna, a Wy zaoszczędzicie parę stów, które musielibyście wydać na lakierowanie całego elementu.

Poradnik wideo

Podobne artykuły