15 grudnia 2020

Premier „Zostańmy na Święta w domu”

Odbyła się konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie zapowiedziano Narodowy Program Szczepień. Premier zapewnił, że szczepionka będzie dobrowolna oraz darmowa.

W pierwszej kolejności będzie ona przeznaczona dla tych którzy nie mogą wyjść z domów, czyli osób starszych i niepełnosprawnych.

Na dzisiaj mamy zakontraktowane 60 mln dawek szczepionki od 6 firm. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej ilości osób.

Zakończenie pandemii zależy od każdego z nas

To czy uda nam się opanować pandemię zależy od każdego z nas – dowiadujemy się z konferencji. Duże zaszczepienie populacji zapewni nam możliwość powrócenia do normalności – powiedział Michał Dworczyk.

Dodatkowo Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że posiedzenie, które dopuszcza użycie szczepionki w UE odbędzie się wcześniej. Możliwe jest, że jeszcze w tym roku w Polsce pojawią się pierwsze dawki szczepionki.

Powinniśmy przekonywać innych do szczepień

Najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich do tego by się szczepili. Aby wygrać z epidemią potrzeba jest również aktywności obywateli. Minister prosi, aby każdy kto jest przekonany do szczepień przekonywał do nich ludzi w swoim otoczeniu. Tak samo jak było w przypadku maseczek, które dzięki temu zebrało aprobatę i wszyscy je noszą.

Rząd dostarczy w serwisach internetowych oraz przez infolinię, która będzie od jutra udzielała informacji, potrzebnych informacji, które chcemy wiedzieć na temat szczepionki i szczepienia. Infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach – jutro ogólna informacja. W połowie stycznia infolinia będzie umożliwiała umówienie na szczepienie.

„Szczepienie jest światłem w tunelu” powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Przed nami trudne miesiące. Jednocześnie zaleca by podczas świąt i ferii pozostać w domu. Nie odpuszczać dyscypliny, którą od kilku tygodniu utrzymujemy. „Nasza przyszłość znajduje się w fiolce, w której są szczepienia”. Nie możemy dopuścić by szczepienia odbyły się w warunkach eskalacji pandemii.

Amantadyna – czy leczy koronawirusa?

Poruszono również temat amantadyny, o którą zapytał jeden z dziennikarzy. Minister Zdrowia zlecił przegląd światowej literatury by sprawdzić czy środek może być stosowany przy COVID-19. Niestety nie ma takiej literatury i nie ma pełnych dowodów na to, dlatego wydano rekomendację o niestosowaniu (braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny).

Niezależnie tego zlecono przeprowadzenie badania klinicznego. Agencja Badań Medycznych rozpoczęła proces zlecenia tych badań w dwóch ośrodkach.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.