Premier Morawiecki ogłosił kolejne restrykcje, do których musimy się dostosować

Zdrowie Data publikacji: 24 marca 2020

Podczas dzisiejszej konferencji Premiera i Ministra Zdrowia ogłoszono kolejne obostrzenia, które są konieczne by ograniczyć rozwój koronawirusa.

Co zostało wprowadzone?

  1. Ograniczenia w przemieszczaniu się za wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu związanego z koronawirusem i niezbędnych spraw życia codziennego.
  2. Ograniczenie z korzystania z komunikacji publicznej. Dostępna tylko połowa miejsc siedzących. Co drugie miejsce wolne.
  3. Zakaz zgromadzeń z wyjątkiem wydarzeń, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

Obowiązuje zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami. Możemy iść do pracy, do apteki, do sklepu – jeśli to konieczne. Nie możemy jednak się gromadzić. Jeśli chcemy wyjść np. z psem, należy zrobić to w odosobnieniu. Nadzorować będzie to policja. Zakaz przemieszczania się powyżej dwóch osób nie dotyczy rodzin. Będzie to jednak kontrolowane, tak samo jak cel tego przemieszczania. Nie może to być wyjściem na plac zabaw.

Nie należy spotykać się ze znajomymi i przyjaciółmi. Nie chodzić w odległości mniejszej niż półtora metra od innych osób. Można spotkać się z członkami najbliższej rodziny, a także osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu. Możemy nadal im pomagać np. starszym rodzicom dowożąc zakupy.

Ograniczenie dotyczy też ograniczenia liczby osób biorących udział w obrzędach liturgicznych do 5.

Jest to ważne by uratować życie wielu osób. Minister Zdrowia mówi, że jeśli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć.

Liczba osób w tramwaju czy autobusie nie może przekraczać liczby miejsc siedzących podzielonej przez dwa. Podróżni muszą siedzieć w odstępach od siebie.

Utrzymane są też dotychczas ogłoszone ograniczenia. Nowe obostrzenia funkcjonują od dzisiaj do 11 kwietnia.

Zdjęcia: Twitter Kancelaria Premiera

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły