Jak prawidłowo przechowywać opony samochodowe?

Motoryzacja Data publikacji: 15 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2022-02-21

Opony tak jak wszystko inne mają pewną datę przydatności do użycia. Jeśli będziemy przechowywać je nieprawidłowo, data ta będzie się skracała. Jak przechowywać opony, aby służyły nam jak najdłużej i były w dobrym stanie? Dzisiaj postaramy się Wam to wyjaśnić.

Jak prawidłowo przechowywać opony

Aby ogumienie nie straciło swoich właściwości jakie nadał mu producent należy przechowywać je w odpowiedni sposób. W przeciwnym wypadku opony mimo, że nie będą używane to będą się niszczyły. Po kilku sezonach takiego niewłaściwego przechowywania opony będą w dużo gorszym stanie niż wskazywałby na to ich wiek i ilość przejechanych kilometrów. Nie trzeba również na pewno nikomu przypominać, że opony to jedyna cześć pojazdu, która odpowiada za nasze bezpieczeństwo i ma bezpośrednią styczność z drogą. Dlatego o opony warto dbać bo to inwestycja w bezpieczną podróż dla nas i naszej rodziny.

Oznacz opony

Zanim zdejmiesz opony z samochodu pamiętaj o tym by zaznaczyć, z którego koła pochodzą. Wystarczy do tego zwykła kreda, którą potem można zmyć. Najczęściej stosowane są takie oznaczeni:

  1. PP – prawy przód
  2. LP – lewy przód
  3. PT – prawy tył
  4. LT – lewy tył

Dzięki temu zakładając opony na kolejny sezon będziemy wiedzieli, gdzie dokładnie się znajdowały. Jest to istotne ponieważ opony rotuje się pomiędzy osiami by zapewnić optymalne zużycie bieżnika przez wiele sezonów użytkowania opon.

[adopony]

Rotacja opon między osiami

Zastanawiacie się na pewno czym jest ta rotacja opon między osiami. Zwróćmy uwagę na to, że opony na osi napędowej zużywają się szybciej i jest to normalne. Najczęściej więc opony z osi napędowej przenosi się w nowym sezonie na oś wleczoną. Dzięki temu opony zużywają się równiej. Jednak zasada ta jest dużo bardziej skomplikowana bo opony powinno też rotować się pod względem np. budowy bieżnika, który może być kierunkowy, symetryczny lub asymetryczny. O tym jednak już bardzo dobrze powinien wiedzieć wulkanizator, który opony zakłada, a w Twoim interesie jako użytkownika jest by pamiętać o tym aby opony były prawidłowo oznaczone, co przy zakładaniu ich ułatwi identyfikację

Oczyść opony

Wiele osób o tym zapomina, ale opony powinno się przechowywać czyste. Dlatego zanim umieścimy je w piwnicy umyjmy je dobrze. Mogą przecież zawierać resztki jakiś płynów, które negatywnie mogą oddziaływać na gumę. Nie chodzi tylko o samą estetyką i zachowanie czystości w miejscu przechowywania opon.

Dlatego przed włożeniem opon na lato lub zimę do piwnicy pamiętajmy o tym by je dobrze oczyścić. Po myciu należy je następnie osuszyć. Można je na chwilę zostawić na słońcu lub wytrzeć szmatką. Wilgoć jest w stanie zaszkodzić oponie i tworzyć uszkodzenia, które nie będą dla nas widoczne gołym okiem.

Opony przechowuj w ciemnym miejscu

Dlaczego? Tam gdzie jest słońce jest również promieniowanie UV. Guma wystawiona na długą ekspozycję tych promieni może uszkodzić oponę. Zapytacie zatem, jak to się ma do tego gdy auto z oponami stoi na dworze. Tutaj mamy trochę inną sytuację, auto się porusza i opona jest w różny sposób naświetlana. Gdy jednak leży w garażu i zazwyczaj przez długi czas się nią nie interesujemy to promienie słoneczne stale ogrzewają jeden fragment opony.

Opony powinny znajdować się z dala od grzejnika

Jeśli w garażu masz grzejniki to warto pamiętać o tym by opony trzymać z dala od nich. Ciepło nie sprzyja gumie i może ją niszczyć.

Warunki w pomieszczeniu

Pomieszczenie oczywiście powinno być suche, ciemne i chłodne. Optymalna temperatura do przechowywania opon to od 10 do 30 stopni Celsjusza. Warto aby pomieszczenie było wentylowane, opona nie powinna leżeć w pomieszczeniu, którego nigdy nie otwieramy aż do momentu jej ponownego założenia.

Podłoga w pomieszczeniu powinna być czysta aby zabezpieczyć oponę przed wpływem innych czynników chemicznych np. detergentów. Ewentualnie opony mogą stać na jakimś płaskim podwyższeniu, które je przed tym zabezpieczy.

Jak przechowywać opony na felgach

Takie opony najlepiej jest powiesić. Powinny być napompowane do ciśnienia, które zaleca producent naszego samochodu. Można je ewentualnie ułożyć jedna na drugiej pionowo.

Jak przechowywać opony bez felg

Tutaj mamy trochę więcej zabawy. Jeśli położymy ją jedna na drugiej to co 30 dni powinniśmy te, które znajdują się na dole przełożyć na górę. Wymaga to trochę zachodu, ale chroni przed odkształceniem opony. One same w sobie są dość ciężkie, a bez felgi która by je utrzymywała, bardzo łatwo je odkształcić i pogorszyć ich właściwości jezdne.

Trochę wygodniej jest je ułożyć obok siebie na stojąco. Wtedy również należy raz w miesiącu nimi obrócić aby nie leżały cały czas na tej samej części opony, ale jest to wygodniejsze niż ich przekładanie gdy leżą jedna na drugiej.

Jak dbać o opony?

Wiecie już ja przechowywać opony, ale warto również zastanowić się jak o nie dobrze dbać. To również wpływa na ich czas przydatności do użycia. Oto lista kilku dobrych praktyk, które pomagają naszym oponom.

  1. Dbaj o to by opony były wyważone
  2. Kontroluj głębokość bieżnika i to czy równo się zużywają
  3. Sprawdzaj ciśnienie w oponach
  4. Opony, które mają więcej niż pięć lat co roku powinny być poddane przeglądowi fachowca
  5. Wymień opony, które mają już 10 lat na nowe, nawet gdy wyglądają jeszcze na dobre
  6. Przestrzegaj rozmiaru opony do danej felgi
  7. Wymieniaj opony zimowe na letnie i odwrotnie gdy są już odpowiednie warunki (zimowe 7 stopni Celsjusza, letnie 15 stopni Celsjusza)
  8. Omija dziury na drodze i uważaj na krawężniki
  9. Nie zostawiaj auta 1/2 opony na krawężniku
  10. Staraj się by kąt natarcia na krawężnik wynosił 90 stopni
  11. Pamiętaj o rotacji kół. Wskazówki jak to zrobić znajdują się w instrukcji samochodu.

Podobne artykuły